Neden CRM?

17 yıllık bir yöneticinin CRM dersi hakkında görüşleri.
Neden CRM?

Makale Özeti

İş hayatında tecrübeli olan ve kendisini ve şirketini daha ilerilere götürmek isteyenler için CRM öğrenmek artık zorunlu duruma gelmiştir.

İlgili Bağlantılar

1 - Nasıl bir Öğrenci
2 - Sebep – Sonuç İlişkisi
3 - CRM Ödevleri
4 - Okumak ve Anlamak
5 - Öğrencilik Halleri 6
6 - Öğrencilik Halleri 7
7 - Mesleki Gelişim
8 - CRM Dersi

CRM derslerinde karşılaştığım öğrenci hallerinden [1] , [2][3] , [4] , [5] , [6] .bahsettim.

Dersi ciddiye alanlar, eğitim yaşamları boyunca en yararlı derslerden biri olduğunu söylüyor.

Bir MBA katılımcısının bitirme tezinin giriş cümleleri şöyle:

Tekstil boyarmadde ve kimyasalları satışı konusunda aynı firmada on yedi yıldan beri çalışıyorum. Bu süre zarfında birçok yeni veya deneyimli personel ile birlikte çalışma fırsatı buldum. Yeni ve deneyimi az olan elemanların işe alışma, müşterileri tanıma, teknik olarak işe hâkim olma sürelerinin uzun olması nedeniyle sürekli sorunlar yaşanması müşteriler tarafından kabul görülmemelerine neden olmaktadır. Deneyimli olarak işe başlayan personel ise kurum kültürünü benimsememekte, daha önceki kültürleri de beraberinde getirdiği ve bundan uzaklaşamadığı için şirket ve bazen de müşteriler tarafından kabul edilmemektedirler.

MBA programında CRM dersini aldıktan sonra bu sorunların azaltılması için firmamızda da CRM ile birlikte müşteri ve çalışanlar için ekran oluşturulması gerekliliğini düşündüm. Hâlihazırda müşteri ekranlarının bankacılık dışında uygulanması yok denecek kadar az görülmektedir. Ancak, doğru bilgilerin doğru kişiye doğru zamanda ulaştırılması sayesinde işe yeni başlayan personelin sanki yıllardır firma içerisinde çalışıyor gibi müşteri ile diyalog kurabilmesi, teknik olarak yardımcı olabilmesi muhteşem bir şey.

Bu doğrultuda çalıştığım şirkette de müşteri takibi ve satışlar için ekran çalışmalarına başladık.

Dikkat edilirse bu cümleler MBA’e öğrenci gibi takılan birine değil, 17 yıldan beri iş hayatında olan bir yöneticiye ait. Dersleri öğrenci gibi izlememiş, ciddiye almış, “nasıl yararlanırım” diye düşünmüş ve iş hayatına uygulamış.

Ben de bunu [7] söylüyorum. CRM dersi [8] şirketiniz ve kendiniz için elzemdir.

23 Ocak 2015