Mesleki Gelişim

Veri'ye dayalı meslekler giderek önem kazanıyor
Mesleki Gelişim

Makale Özeti

Yıllar geçtikçe, veriye dayalı işler daha fazla aranır olmaya başladı. Müşterinin kral olduğu bir çağ, ancak o müşteriyi anlayarak ve doğru teklifler oluşturarak geçirilebilir. Bu nedenle, veriyi öğrenmek ve anlamlandırmak için zaman ve kaynak ayırmak gerekir.

İlgili Bağlantılar

1 - The 25 Hottest Skills of 2014 on LinkedIn
2 - Cazip Meslek
3 - Serbay Arda Ayzıt (Twitter)
4 - 2018 Yılına Doğru
5 - Zeynep Ergin Erdemir
6 - Oral İnaler (Facebook)
7 - Kapak resmi
8 - CRM'de Anlatılmayanlar (Eğitim)
9 - Sosyal CRM (Eğitim)

LinkedIn’in Slideshare sayfasında 2014’ün en cazip 25 mesleği sıralanmıştı [1] .

Avustralya, Brezilya Kanada, Fransa, Hindistan, Hollanda, Güney Afrika Cumhuriyeti, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve ABD’deki sıralamaların ardından Dünya sıralaması veriliyor. Dünya sıralamasını aşağıda sunuyorum.

25-meslek

Ülkeler arasındaki bazı farklara baktım. İstatistiksel analiz ve veri madenciliği ABD hariç hepsinde ilk sırada, ABD’de ise ikinci sırada. İngiltere ve ABD’de tercüme işi de ön sıralarda… Ana dili İngilizce olan 2 önemli ülkede var ama diğer ülkelerde listeye girmemiş. Kendimce yorumlamaya çalıştım.

2013’ün meslekler sıralamasını ugurozmen.com’da paylaştım [2] .

SEO + SEM ustası Serbay Arda Ayzıt [3] , 2013 ile karşılaştıran yorumunu Twitter’da yayınladı. Üzerinde kısaca tartıştık.

SEO-SEM-2014

Listede veri ile doğrudan veya dolaylı meslek sayısının ne kadar çok olduğuna dikkatinizi çekmek isterim. Biliyorsunuz Gartner da, McKinsey & Co da veriye dayalı mesleklerin çok aranır olacağını [4] söylüyorlar.

 

Tam bu dönemde Zeynep Ergin Erdemir [5] sayesinde Oral İnaler‘in [6] bir Facebook girdisinden [7] haberim oldu.

2-types-of-people-a

Dünya’nın verilerle yaşadığı bu dönemde… Veri ambarı oluşturma ve veri anlamlandırma üzerine yoğunlaştırdığım eğitimlerin [8] , [9] sadece CRM eğitimi olmadığı, hemen her sektörde çalışanlar için mesleki gelişim eğitimi olduğunu vurgulamak isterim.