Müşteri 2.0

Artık müşteriyi insan, hatta birey olarak ele almak gerekiyor.
Müşteri 2.0

Makale Özeti

Bilişim çağında, bir yandan teknolojiden yararlanmak gerekirken, diğer yandan sosyal bilimlerin tanımladığı insanı da anlamak gerekiyor.

İlgili Bağlantılar

1 - Gelecekhane
2 - Yönetim 2.0
3 - Ofis Yok
4 - Sorunu Kazança Çevirmek
5 - Gerçek CRM
6 - Müşteriyi Verilerden Tanımak
7 - Kişiselleştirme Aşamaları
8 - Amazon Nasıl Aşk Markası Oluyor

Bugün Gelecekhane’de [1] konuşmacıydım. Konu “bilişim döneminde değişen yönetim bilimleri” [2] idi.  Ben de Müşteri 2.0’ı anlatmaya çalıştım. Müşteri değil insan diye bakıldığında ne kadar verimli çalışıldığına örnekler verdim.

.

Açılış cümlemi ugurozmen.com’da [3] paylaştım. İçeriğe (ne anlattığıma) gelirsek…

Önce insanın ruhsal durumu iyi analiz edildiğinde sorunların fırsata dönüştürüldüğüne dair örneği [4] aktardım.

Sonra Gerçek CRM’in zaten teknoloji değil, insan ile yapıldığını [5] vurguladım. Rana Çalpan’ın muhteşem ödevi “süpermarket alışverişlerinden müşteri profilleme”yi [6] anlattım.Sonra dedim ki:

Kendimize soralım, hakkımızda her türlü bilgiye sahip olan bankalar, GSM operatörleri, süpermarket zincirleri neden doğru tekliflerde bulunamaz.

Bana bazı şirketlerin CRM düzeyini soruyorlar. Onlara ölçülebilir bir yanıt vermek istiyorum. Diyorum ki “O firmadan gelen tekliflerin, SMS mesajlarının kaç tanesi anlamlı. Gelen 10 mesajdan sadece 1’i anlamlıysa, 10 üzerinden 1 alır. Daha azı anlamlıysa… Varın düşünün.

Böylece kişiselleştirmeye giriş yapmış oldum.

kisisellestirme-3

Kişiselleştirme deyince herkesin aklına bu 2 kampanya geliyor. İçinizde “Evet, bunlar kişiselleştirme örnekleridir” diyen var mı?” diye sordum. Neyse ki salondan kimse parmak kaldırmadı.

Bunun üzerine “Haklısınız. Şu örnekler ne kadar kişiselleştirme ise,

isim-yazan-anahtarliklar-2b

bu anahtarlıklar da o kadar kişiselleştirilmiştir. Otobüslerin durduğu yerde “Bilmemne turizmin sayın yolcuları… Otobüsünüz kalkmak üzeredir” diyen yer de bu büyük markalar kadar kişiselleştirme yapıyor” dedim. Gülüşmeler oldu.

Sonra kişiselleştirmenin Amazon örneklerini verdim. PC veya tablet veya telefonun günün hangi saatinde nasıl kullanıldığına göre, görülen ekranın nasıl tasarlandığını [7] anlattım.

Müşterinin şikayetini hızla çözdükten sonra  “Önceki paketi eski işyerinizie göndermişiz. Linkedin’den gördüğümüz kadarıyla o işten ayrılmışsınız. Foursquare’den ise tatilde olduğunuzu gördük. Nereye gönderelim?” diye sorduklarını söyleyince [8]  salonda “yok artık” ifadesi oluştu..

Konuşmamı bana tanınan süreyi aşmadan bitirdim.

.

Konuşmanın videosunu seyretmek isterseniz:

Gelecekhane

 

 

Yorumlar