İzleyici Sayısı

Beğeni veya izleyici sayısıyla övünen şirketler Sosyal CRM'i bilmiyor ve anlamıyor.
İzleyici Sayısı

Makale Özeti

Şirketler, müşterilerini izleyerek en doğru zamanda ve en uygun teklifleri oluşturabilirler. Bu nedenle kaynaklar "daha çok izleyici" için değil, daha fazla müşteriyi izlemek için kullanılmalı.

İlgili Bağlantılar

1 - Berkan Bağcı'nın facebook girdisi
2 - Sosyal CRM'e Giriş
3 - Beğen'mek Yeterli
4 - KişiselleştirMEme Örnekleri 2
5 - Zenginlik = Kullanmak
6 - KişiselleştirMEme Örnekleri 1
7 - Dinlediklerim: İbrahim Gökçen

Garanti Bankası’nın Facebook’taki videosunu Berkan Bağcı sayesinde gördüm. Konuyu tartıştık. Facebook’taki tartışmayı okuyunuz [1].

Like sayısı 1.5 milyonu geçtiği için video yapmışlar.

Garanti-like

Sosyal CRM konusunda defalarca yazdığım bazı cümleleri [2] burada tekrarlayacağım.

Seni kaç kişinin izlediği değil, senin kaç kişiyi izlediğin önemlidir.

Neden mi? Facebook’ta her türlü hallerini paylaşan müşterilerini izle [3] . Böylece onların sevdiklerini, sevmediklerini, geleceğe ait (mezun olmak, seyahate çıkmak, araba almak, askere gitmek, askerden dönmek, evlenmek, vb…) planlarını, medeni hallerini, ve paylaştıkları her şeyi öğren. Ona göre daha kişiselleştirilmiş teklifler oluştur.

Elalem, “kanallı TV’lerde seyredenlere göre nasıl kişiselleştirilmiş reklam yaparım?” [4] diye düşünüyor. Sen, zaten kart kullanımına göre inanılmaz şekilde tanıman gereken [5] müşterini tanımıyorsun [6] . Bir de üzerine kart bilgileriyle elde edemeyeceğin durumları da öğrenmeye çalışmıyorsun.

Bunların hiçbirini yapmıyor ama “1.5 milyonu geçtik” diye video yapıyorsan… “O sayının 4 – 5 katı kredi kartı kullanıcın neden like etmemiş?” diye bile sormam.

Bilgi yönetimi’nden sınıfta kaldın. Bankaların neler yaptığını [7] öğrenmeye başla… Ben yapmasam bile müşterilerin seni tekrar sınava alacak.

20 Ağustos 2014

Yorumlar