“Hate mark” vakası

Milletin 'Love mark'ı var. Benim 'hate mark'ım Turkcell...

Turkcell bağlantılı Blackberry kullanıyorum.

Neden Blackberry? Serdar Kuzuloğlu’nun belirttiği gibi “internet hesabını telefona kuramayacak kadar teknik bilgiden yoksun ama e-postalarını okumadan edemeyecek kadar internetle (ya da e-postayla) haşır neşir yöneticilerin harcı” olduğu için. Bu cümle beni tarif ediyor. 1

20 Mart 2010 gibi, mesajlarım Blackberry‘ye gelmemeye başladı. Geçmişte benzeri olmuştu. Pili çıkarıp taktım… Durum değişmedi. Turkcell‘i aradım. Blackberry aboneliğim bitmiş.

 • Faturamı (ki otomatik ödemede) bildiriyor, AtlasJet, AVIS, DAMAT, HOTIC, vb…’den indirimleri bildiriyor, ama aboneliğimin bittiğini bildirmiyor.

Çağrı merkezine “neden aboneliğimin bitmek üzere olduğu bildirilmedi” diye sordum. “Bildirmiyoruz” dediler. Daha sonra “Bildiriyormuşuz. Ben yanlış biliyormuşum” diye viraj… “Madem bildiriyormuşsunuz… Bana gelen mesajları en iyi siz biliyorsunuz, bakın bakalım uyarı göndermiş misiniz?” diye rica ettim.

Yanıtlar ilginç:  “Baz istasyonda takılmış olabilir, cihaza ulaşmamış olabilir, teknik arıza olabilir” (Bahane bulmada ben de yardımcı olayım… Hakem rakip takımı tuttu, güneş gözüme girdi, rüzgar bizim kaleye doğru esiyordu, deplasmandaydık, yan yattı, çamura battı.)

Menu’den bazı sorular sordular. IMEI numarası gibi… “Blackberry  kulağımda olduğunda bunları yapamıyorum. Normal telefondan arayayım, gözlerimin gördüğü bir şekilde işlemleri tamamlayayım” dedim.

 • Platinum hattını normal telefondan aradım. Bana, beklemenin zaten işkence olduğunu bildiğimiz çağrı merkezini aramamı söyleyen bir robot ile karşılaştım. Yani Platinum hattı sadece GSM telefonundan ararsam geçerli idi.  O telefonum bozulunca, Platinum müşterisi değilim. Ama bana “bozulursa arayın” diye verilen numaralar Platinum numaraları. Ürün odaklılık ile müşteri odaklılık arasındaki temel fark, Platinum müşteri mi yoksa Platinum hattın sahibi bir müşteri mi sorusu ile anlarsınız.
 • Çok ciddi bir süreç tasarımı hatası 2 olduğunu düşünüyor musunuz? Ya da “Blackberry’yi kulaklıkla kullanın, özellikle Platinum üyesiyseniz” mesajı mı veriliyor.

Blackberry aboneliğinin devamı konusunda fiyatları öğrenmek istedim. “2MB 24.95 TL; 4GB olursa 42 TL.”

 • Dikkat etmemişim.  “4GB olursa 42 TL; 2 GB olursa 24 TL” anlamışım.   (Hatta “Aslında “0,5 GB bile olsa yeter” durumdayken 2 GB dayatması ve (Blackberry’nin server’ı ayrı) bahanesi bana inandırıcı gelmedi.” diye de vurguladım.)  Aradaki fiyat farkı, 2 katı için anlamlı göründü.
 • Oysa 2000 katı için sadece %75 fiyat farkı varmış. Bu durumda ya biri fahiş, ya diğeri çok ucuz, ya da arada başka bir numara var diye düşünüyorum.
 • Yukarıdaki mavi yazılı cümleyi telefon konuşmaları sırasında Turkcell’e de defalarca söyledim. Ben konuşurken “2 cigabayt” diye konuşuyorum. “cigabayt değil, megabayt” diye düzelten olmuyor.

Bana 4GB teklif edildi. Benim zaten 4GB aboneliğim olduğunu söyledim.

 • “AAA, EVET… NEREDEN ALDINIZ” diye soruldu. “Bilmem, siz bulun” dedim.
 • Turkcell’in 3G dolayısıyla 31/07/2010 tarihine kadar geçerli olmak üzere hediye ettiği 4GB kullanım hediyesi olduğunu bulamadılar.
 • Bulunamayınca ben söyledim ve “bunu kullanmak istiyorum” dedim.

Önce epey karıştılar. Sonra da “Turkcell ile Blackberry’nin server’ları ayrı. Birini diğeri yerine kullanamazsınız” dediler.

 • Ben “kedi buysa ciğer nerede, ciğer buysa kedi nerede” diye sormaya çalıştım. Hizmeti RIM/Blackberry Türkiye Ofisi veriyorsa, neden müşteri tecrübesini dikkate almayıp beni Turkcell’in eline bırakıyor; hizmeti Turkcell veriyorsa fiyatlama konusunda neden topu RIM/Blackberry TR’ye atıyor.

Friendfeed yazışmaları sırasında “4GB 42 TL değil, 30 TL” diye öğrendim.

 • Turkcell’den daha sonra öğreniyorum ki, bunun için bir “Turkcell Aktivasyon Merkezi’ne gidip şahsen imza atmam gerekiyormuş”
 • İlk aşamada fiyatları verirken söylenmemiş olmasını iyi niyet ile bağdaştırmıyorum. Üstelik ahlak dışı buluyorum.
 • Birçok şeyi telefonda yapabilirken, neden bir Turkcell Aktivasyon Merkezi’ne gidilmesi gerektiğini anlamıyorum.
 • Oysa anlamayacak ne var. Telgraf gönderen GSM operatörü, elbette imza için ayağına çağırır. 3

Bu 4GB ile, Turkcell’in bana hediye ettiği 4GB arasındaki farkı sorgulamaya çalıştım.

 • Ayrıca “Bilgisayara bağlayıp 3G modem olarak kullanma hakkımı, TRCELL’in 4GB’ından mı, yoksa Blackberry’nin 4GB’ından mı kullanabildiğimi” öğrenmek istedim.  Doğru yanıt alamadım.

Friendfeed’e yazdığım cümleler nedeniyle bir öğrencim araya girdi. Onun sayesinde beni aradılar.

 • Yukarıda yazdıklarımı anlattım. Arayan kişi bazı yanıtlar verdi.
 • Aslında paket aboneliği biterken uyarı gönderdiklerini, benim olayımda bazı filtrelere takıldığını söyledi. Benim başıma gelen olay dolayısıyla süreci değiştirdiklerini ve artık hiçbir müşteri için filtreye takılmayacağını da ekledi.
 • Modem olarak kullandığımda, hediye 4GB’dan kullanacağımı bildirdi.
 • Bunları yazılı olarak da göndereceğini söyledi. Tahmin ettiğiniz gibi, doğru çıkmadı. Yazılı bir açıklama gelmedi.
 • Friendfeed’de Burak Bardakçı “BIS hizmetinden alınan 4 GB hakkınızı, ister bilgisayara bağlayarak ister cihaz üzerinden kullanıyorsanız. Aynı 4 GB yani, ekstra bir TRCELL’den BB’den durumu yok. 2 aydır bu şekilde kullanıyorum, hiçbir sorun yok” diye yazdı.

18 Nisan 2010‘da Turkcell’den bir SMS geldi:

Internet paketinizin limiti dolmuştur, son 48 saatlik kullaniminiz harictir. Paket yenileme tarihine kadar paket asim ücreti ile ücretlendirileceksiniz.

Sanıyorum Burak Bardakçı’nın bana yardımcı olmaya çalıştığı yorumu doğru değildi. Yine Turkcell’i aradım. Paket aşımını, hediye 4GB’dan almalarını söyledim.

 • “Nisan ayında hediye 4GB’den hiç kullanmamışsınız” dedi. “ne bekliyordunuz?” diye sordum. Turkcell’e hiç güvenmediğimi vurguladım.
 • Sorunuma yine bir yanıt bulunamadı. Fatura gelince anlayacakmışım.