Kartlaşmadan Sadakat Olmuyor mu?

Otellerin, hava yollarının ve hastanelerin sadakat kartı çıkardığını duyunca şaşırıyorum.
Kartlaşmadan Sadakat Olmuyor mu?

Makale Özeti

Müşteriyi ayrıştırabilecek düzeyde bilgi sahibi olan kurumların kart çıkarması anlamsız ve masraflıdır.

İlgili Bağlantılar

1 - Sadakar kartlarının Tarihçesi
2 - Sadakat Projelerinde kartlar
3 - Kart ile Sadakat Olmaz
4 - Sadakat Programları Üzerine
5 - Kimin Müşterisi

Bir oteller zincirinin daha sadakat kartı çıkarmak istediğini duydum, şaşırdım.

Yıllardan beri oteller, hastaneler ve havayollarının sadakat programı uygulamalarını kart ile yürütmelerini anlamakta güçlük çekiyorum.

Bursa’ya gittiğimizde kaldığımız otel, bir sadakat programına katılmış. Bir kart teklif etmeden bizi programa kaydetmiş. Döndükten sonra gelen bir e-posta sayesinde öğrendim. Kızmadım, aksine sevindim.İstersem sadakat programının sundukların yararlanmayabilirim. Eğer yararlanmak istersem, stratejik ortaklık yaptıkları kurumları daha fazla kullanmayı düşünürüm.

Tamamen benim tercihime bağlı.

loyalty-3

Yüzlerce kez söylediğim, onlarca kez yazdığım bir cümleyi burada tekrarlayacağım. Kart ile sadakat olmaz [1] , [2] , [3] . Kart sadece müşteriyi ayrıştırmaya yarar. Önemli olan, müşteriyi sadık kılmak için nasıl bir program uygulayacağına karar vermektir [4] .

Unutmayalım. Müşteriyi deneyim (ama marka ile eşleştirilmiş ve olumlu bir deneyim [5] ) sadık kılar.

Bu 3 sektör (konaklama, hastane ve havayolları) müşteriyi ayrıştırmak için tüm bilgilere sahip. TCKN veriyorsunuz. Bazılarına rezervasyon teyidi için telefon numarası da veriyorsunuz.

Şirketin geçmişteki tüm işlemlerinizi görmesi de kolaylaşıyor. Aynı isimleri olsa bile, farklı kişileri karıştırma ihtimali yok.

Neden bu sektörlerdeki bazı şirketlerin “bizim sadakat kartımız var” diye tekliflerde bulunduklarını anlayamıyorum. Biri anlatabilir mi?

17 Mayıs 2014

Yorumlar


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ozmen952/public_html/uzaktancrmegitimi/wp-content/themes/toolbox/comments.php on line 84

 • Sosyal Medya Yorumları:
  .
  Ajans Başkanı ‏@AjansBaskani
  Öğrenilmiş yöneticilik
  .
  Umut AYDIN ‏@umutaydin
  “Bize ait birşey bulundursun” hastalığı ve teknoloji fukaralığı. Günün sonunda yukarıya “Şu kadar kart verdik” lafı.
  .
  Beril Durmuş
  Bence birileri bu iş yerlerine CRM sadece kart ile yapılır demiş 🙂
  .
  Gokcen Karan
  Olmaz olur mu çok kolay olur. Ama bizde birisi gelip Çengelköy’de dilim ile karpuz satan bir yer açsa, hemen yanına 2 tane daha açılır. Kimse tane ile üzüm satmaya kalkmaz mesela. Birisi birşeyi yaptı ve tuttu ise herkes aynısından ister. Sonra müşteriler toplantılarda sizden yaratıcılık bekliyoruz derler ama aha aynı şununkinden istiyoruz diye de referans verirler. Türkiye burası Uğur Özmen hocam, hepimiz yanlış ülkedeyiz 🙂
  .
  Tolga Yanaşık ‏@tlgynsk
  sadece elle tutulur gözle görülür olduğu için, kavramsal diğer herşey algıların dışında kalıyor.
  .