Başarısız YBD örneği

Başarısız YBD örneği

Başarı öykülerinin yeterince ders vermediğine inanırım. Asıl dersi kötü örnekler verir bence…

Size başarısız bir yaşam boyu değer (YBD) örneği:

 

Bir mezunlar derneğinin üyesi olduğumu, yağışlı hava olmadıkça eşimle birlikte tüm hafta sonlarımızı orada geçirdiğimizden bahsetmiştim.

Eşim ve ben, tez öğrencilerimiz ile orada görüşme yapardık. Eş-dostlarımızı orada ağırlardık. Yazın 2 – 3  kere akraba toplantılarımızı da orada gerçekleştirirdik. Kendimiz de tüm hafta sonunu orada geçirdiğimizden, yeme– içme de hep orada olurdu.

  • YBD sayısaldır demiştik. Kötü örneğin anlaşılması için TL değerlerden bahsedeceğim. (Lütfen kusura bakmayın.)

 

Derneğin karı+koca birlikte, yıllık tenis + havuz üyeliği 1000 TL idi. (Ya da her geldiğimizde havuz için adam başı 10 TL, tenis için 8 TL ödeyecektik.) Artık, yarı emekli hayatı yaşadığımdan, “İşim olmadığı günler havuza gelirim. Keyfim isterse tenis de oynarım”, diye düşündük. 1000 TL‘yi ödedik. (Daha önceki yıllarda da öyle yapmıştık.)

Soyunma odalarında 4 yıldan beri dolaplarımız vardı. Spor için gerekli bazı eşyalar orada duruyordu. Yıllık kirası da 50 TL idi. (İki kişi  100 TL)

O kendini kurtarıp üyeleri umursamayan yönetim, dolap kirasına %600 zam yapmış. 50 TL’den 300 TL’ye çıkarmış. Bunu da 1000 TL ödedikten sonra açıkladılar. Bu arada, hafta içi günlerde  tenisi ücretsiz yaptılar.

Hesabımı yaptım. Kredi kartı ile 3 taksitle ödediğim 1000 TL’yi geri istedim. Her gittiğimde ne yaparsam o kadar ödemeye karar verdim.

Hani “adanmışlık” kalmayınca, soğuduk dernekten… Çok daha az gittik oraya. Bir seferinde, bazı spor eşyalarımızı evde unuttuğumuzu farkettik. Arkadaşlara “merhaba” deyip döndük. Yıl içinde tenis ve havuz için verdiğimiz toplam para 250 TL olmadı. Aile toplantıları, akşam yemekleri ise hiç yapılmadı.

Sonuçta, bizden 1100 TL alabilecekken, 1600 TL almaya kalktılar ve 250 TL ancak alabildiler. (850 TL eksideler.)

Orada geçirdiğimiz zamanlarda yediğimiz içtiğimize ödediğimiz paraları da kazanamadılar.

Bu tavır yüzünden başka yere üye oldum. Mezunlar Derneği, bu yılı kaybettiği gibi gelecek yılları da yitirdi…

 

Demek ki neymiş… “Dolap parasını 50 TL’den 300 TL’ye çıkarırım, 6 kişiden biri bile öderse karlı olurum hesabı” yanlışmış.

YBD de böyle bir şey işte… Uzun vadeyi düşünemeyen yöneticilere hiç uygun değil.