Pes dedirten BES

BES şirketleri sorunlardan ders almayı öğrenmeli
Pes dedirten BES

Makale Özeti

Ellerindeki bilgi sayesinde benimle iyi ilişki kurmaları gerekirken, kendilerinden nefret etmeme neden olan BES şirketi var.

İlgili Bağlantılar

1 - Sorun'u kazanç'a çevirmek

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ilk ortaya  çıktığı aylardan beri üyesiyim. Yasaların elverdiği oranda verimli bir şekilde ödemelerimi de yapıyorum. Daha doğrusu, yapıyordum.

Eylül ayında işten ayrıldım. Artık profesyonel olarak çalışmıyorum.

Aralık ayında Bireysel Emeklilik şirketinden bir kağıt geldi:

Sayın Hami Uğur Özmen,

Yukarıda belirtilen XXX no’lu sözleşmenin 2008-12-11 tarihi itibarı ile otomatik katkı payı artış değişikliği aşağıda yazılı şekilde değiştirilmiştir. İş bu değişiklik Katılımcının / Katılımcı Nam ve Hesabına hareket eden kişinin değişiklik bildirim formundaki beyanı esas alınarak düzenlenmiştir.

Eski Hali : 500 YTL
Yeni Hali:  560 YTL

Kağıdın en alt satırında da 4 punto (görünmemek üzere yazılmış)  ile

“Ara verme kesintisi 12 ay boyunca katkı payı yatırılmaması durumunda uygulanır”

diye de bir cümle var.

Telefon ile aradım. 6 dakika sonra insan sesine ulaştım. Bir hanım ile konuştum.

  • Müşteri numaramı 3 kere söyledim (bu 1).
  • Ekrandan baktı. “512 no’lu sözleşmeniz…” diye cümleye başladı. Hemen düzelttim. “215 no’lu sözleşme” (bu 2).
  • Hangi isim ile hitap edeceğini sordu. “Uğur” diye belirttim. Arka arkaya birkaç kez Hami dedi (bu 3).

Anlaşılan yorgun bir eleman idi.

.

Aralık ayında otomatik katkı payı artış değişikliği yapılmasının nedeni BES sözleşmesini 2003 yılında, Aralık ayında yapılmış olması imiş.

“Artırma yönünde bir talebim olmadı, olamaz” diye anlattım. Eylül ayından beri çalışmadığımı söyledim.

Emeklilik sistemine dahil olduğum zamanki sözleşmemde de, söz konusu kesintinin olmadığını söyledim.

Gelin CRM açısından bakalım.

BES’den “verimli” yararlanmanın yasal koşulları var. Bu koşullar, asgari memur maaşına endekslidir. Benim ödemelerim de yıllardır bu endeks çerçevesinde oluşur.

BES’i bilen bir şirketin, artış yapmak için sözleşmenin yıldönümünü değil de verimlilik koşullarının değiştiği dönemi beklemesi gerekmez miydi?

BES ödemesi otomatik olarak maaş hesabımdan alınıyordu. Eylül ayında işten ayrıldım. Artık ödeme yapılmıyor. Yani, bırakın 500 YTL’yi 560 YTL’ye çıkarmayı, ödeme yapılmıyor.

“Ödemeniz düzgün devam ederken bir sorun mu oldu?” diye bir yazı gönderilmesi, hatta belki telefon ile aranılması gerekmez miydi? 1

Diyelim ki bu yazıyı aldım. Emeklilik şirketini aradım.

Mevcut (emekli + danışman) koşullarım için, bana bir öneri sunarak ilişkiyi olumlu şekilde devam ettirmeye çalışması gerekmez miydi?

Bunları telefonda konuşurken belirttim. Bir de buraya yazmamın nedeni şu: Dünyada en çok CRM yapan kurumların başında sigortalar ve BES şirketleri geliyor. İlişki uzadıkca şirket açısından daha verimli olduğundan ötürü. (Buna müşterinin yaşam boyu değeri diyoruz). Şimdi ben, yukarıda belirttiğim hizmeti vermeye hazır bir şirkete aktarmayı düşünmekteyim. Üstelik, hiç aklımda yokken aldığım bir yazı nedeniyle.

Biliyor musunuz, daha önce bir başka Aralık ayında yine “enflasyon oranında artış” yapmaya kalkışmışlardı. Bunları yine anlatmıştım. Şirket ders almayınca, çağrı merkezindeki kızımız ne yapsın.

Karmaşık analitik yapılardan vazgeçtik. CRM’in en basit uygulamalarını nasıl öğretebiliriz. Acaba diğer kulaklarına tıkaç mı taksak? Uçup gitmesini engeller miyiz?