Sadakat Programı Tasarımı

Sadakat programı sadece çok satın alana kıyak yapmak değildir.
Sadakat Programı Tasarımı

Makale Özeti

Sadakat programları çoğunlukla indirim, taksit, ödeme erteleme, puan, hediye gibi çok satın alanlara rüşvete dayalı ödüllendirmeye dayanıyor. Oysa, az satın alanı daha çok satın almaya, seyrek geleni daha sık uğramaya, daha önce denemediği ürünleri denemeye yönlendirecek teklifler sadakat sağlar. Üstelik müşterinin yaşam boyu değerini de arttırır.

İlgili Bağlantılar

1 - CRM dersi
2 - CRM ≠ puan, kupon, indirim, taksit
3 - e-Ticaret'te Sadakat Projeleri
4 - Sadakat Programları – 1
5 - Sadakat Nedenleri
6 - Müşteriye Havuç Sunmak
7 - Sadakat – Gelecek ilişkisi
8 - Kopyalanamayan tek şey

İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA programında verdiğim CRM dersinde [1] , sadakat programları konusuna geldiğimizde ilgilendikleri sektöre uygun bir sadakat programı hazırlayın diye ödev veririm.

Her seferinde “Kuaförünüze (berberinize) neden sadıksınız? Daha ucuz veya daha usta onlarca kuaför (berber) varken neden hep aynısına gidiyorsunuz. Ödeme ertelemesi yapmıyor. “2 kere saç kesince, bir kere favori düzeltme bedava” demiyor. Hep aynı berbere gitmenizin nedenini düşünmeden [2] sadakat programı tasarlamayın.” diyorum.

Derste [1] , daha senin başında çeşitli gruplar oluşturulur. Her grup bir sektörü veya firmayı ele alır ve tüm CRM (veri ambarı, süreç tasarımı, segmentasyon, kampanya yönetimi, vs…) konularını o firmaya göre inceler. Zaman bulursak, sınıfta önerilerini sunar. Böylece sınıftaki herkes, çok sayıda sektördeki CRM uygulamaları hakkında fikir sahibi olur.

Bu sefer, sadakat ödevini verirken “İndirim, taksit ve ödeme ertelemesi önermesi yapılmayacak. Bunlar dışında sadakat programı geliştireceksiniz” dedim. Beğendiğim ve yayınladığım bazı örnekleri de [3] hatırlattım.

Maalesef çok farketmedi. İndirim, taksit ve ödeme ertelemesi yazmamışlar ama “puan, cironun %’si kadar hediye, çok satın alana ilave hizmetler” gibi yine rüşvete dayalı önermeler [4] yapmaktan başka çare bulamamışlar.

Havuc-sunmak-2

“Rüşvet için gelen, daha iyisini vereni görünce sizi bırakır. Sadakat sağlamış olmazsınız [5] , ziyaret satın almış olursunuz” diye anlatmama rağmen…

Oysa daha 2 – 3 hafta önce havuç sunmak denildiği zaman müşteriyi ne yerine koyduklarını sınıfta anlatmaya çalışmıştım. Uzaktan eğitim verdiğim öğrenciler için de blog yazısı [6] yayınladım.

.

Herkes, çok satış yaptığı müşterisine daha çok kıyak yapmaya odaklanıyor. O zaman da “puan, indirim, kıyak, hediye” döngüsünden kurtulamıyorlar.

Seyrek gelen müşterinin daha sık gelmesini sağlamak, az satın alan müşteriyi daha fazla satın almaya özendirmek, çapraz satışa yönlendirmek ve müşterinin şu ana kadar almadığı bir ürünü / hizmeti denemesini sağlamak, müşterinin ihtiyaç duyduğu bir bilgiyi veya içeriği sunmak böylece müşterinin yaşam boyu değerini arttırmak [7] … hemen hiç akıllarına gelmiyor.

MBA katılımcılarını suçlamıyorum. Yıllardır iş hayatında olan birçok kişinin de farklı önerileri olmadığını görüyorum.

Oysa, kendinizi müşteri yerine koysanız… O kafeteryaya neden sıkça gittiğinizi düşünseniz, beyaz eşyalarınızı o dükkandan alma sebebini bulsanız, o diyetisyeni neden tercih ettiğinizi sorgulasanız, o otelden başkasına gitmeme nedeninizi irdeleseniz, sadece o tamirciye güvenmenizin gerekçesini anlasanız… sadakatı arttırmak için [8] belki daha tutarlı önerileriniz olur.

Kapak resmi şuradan alıntıdır

Bu yazı 28 Ocak 2014’de ugurozmen.com‘da yayınlandı