Finansal güvenilirlik raporunuz

Bireysel ve ticari işlerinizde ödemelerinize sadık olduğunuzu ispatlamak artık çok kolay
Finansal güvenilirlik raporunuz

Makale Özeti

Ev kiralarken, taksitli işlem yaparken veya bir şirketin bayiliğini alırken ödemelerinize sadık olduğunuzu, geçmişinizde sorun bulunmadığını ispatlamak isterseniz işiniz kolay. Tüm bankaların kredi ve çek kayıtlarını tek merkezde toplaması sayesinde bir SMS ile sorununuzu giderebilirsiniz.

Kiralık ev tutmak istiyorsunuz. Tam da istediğiniz gibi bir ev buldunuz. Maalesef ev sahibi biraz kuşkucu. Evden vazgeçmek de işinize gelmiyor. Artık ödemelerine sadık bir kişi olduğunuzu ev sahibine belgeleyebilirsiniz.

Küçük işletme sahibisiniz. Cari hesap çalışmak isteyen bir müşteri adayının çeklerinin durumunu bilmek istiyorsunuz. Tüm bankalardaki risklerini ve kredi veya çek ödeme davranışını size gönderebilir.

Artık ödemelerini aksatmayan biri olduğunuzu resmen ispatlamak kolaylaşıyor. Kredi Kayıt Bürosu siz onay verirseniz, risk ve çek tarihçenizi, yine sizin onay verdiğiniz kişilere gönderiyor.

Burada önemli olan nokta şu: 2 kademeli onay var. Kimlerin ve ne zaman görebileceğine de siz onay veriyorsunuz.

Kısaca anlatayım:

Ev sahibiniz KKB’nin internet sitesinden girip üye oluyor. (Siz de üye olup ona gönderebilirsiniz. Ama sorgulayanın ev sahibiniz olduğunu ve çok sayıda kiracı adayını sorgulayacağını düşündüğüm için onunla başladım)

KKB-2Banka kartınızın veya kredi kartınızın ilk 6 son 4 numarası ve kimlik bilgileriniz ile annenizin kızlık soyadını bilmeyen kalmadığından, üyelik için vukuatlı nüfus cüzdanındaki bir bilgi soruluyor. “Eşinizin doğum tarihi” veya “dedenizin adı” gibi sizin mutlaka bildiğiniz ama üçüncü şahısların pek bilmediği bir yanıt ile üye olunuyor.

KKB yetkilileri kullanıcı testlerinde en sık sorulan sorulardan birinin “Bu kart bilgileri ile finansal işlem yapılıp yapılmayacağı” olduğunu söylediler. Bu kart bilgileri ile finansal işlem yapılmıyor. Ev sahibi adayınızın (2 paragraf aşağıda belirttiğim) ödeme işlemi için yeniden bir tanımlama yapması gerekiyor. Bir başka yazıda kayıt sürecini ayrıntılı olarak ele alacağım.

Sizin değil de kuşkucu ev sahibinizin üye olduğu senaryoya devam edelim. Ev sahibi adayınız KKB sitesinden “Rapor Talebi” kısmından giriş yapıyor.

KKB-6

TCKN’nizi ve seçtiğiniz bankayı söylüyorsunuz. Ev sahibi adayınız bilgileri giriyor. Çıkan ücreti (Çek veya Risk raporunun her biri için 2.30 TL) görüyor. Onaylıyor.

Raporu talep eden kişi (bu senaryoya göre ev sahibi) KKB’ye üye olmalı. Hakkında rapor talep edilen kişi (bu senaryoya göre siz) üye olmayabilir(siniz). Her koşulda, her rapor istendiğinde, kişinin onayı gerekiyor.

Sizin seçtiğiniz bankaya bildirdiğiniz cep telefonunuza

KKB-7
mesajı geliyor.

30 dakika içinde onaylarsanız raporunuz talep edene SMS ile ve elektronik ortamda gönderiliyor.

Siz SMS ücreti ödemiyorsunuz. Tüm ücretler, ev sahibinizin (veya rapor talep edenin) ödediği tutarın içinde.

Dikkat ettiniz değil mi? Siz ev sahibine cep telefon numaranızı bildirmiyorsunuz. KKB kimlik doğrulamasını seçtiğiniz banka üzerinden yapıyor. Sizden onay istiyor. Yani birinin TCKN’si öğrenilse bile, onun onayı olmadan risk veya çek raporu almak mümkün değil. Bizzat onaylaması gerekir.

Varsayalım ki ev sahibiniz risk raporunuzu aldı.

Aşağıdaki gibi bir rapor geliyor.

KKB-11ve

KKB-12ve

KKB-13Üzerine tıklayıp büyüterek ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Risk raporu aslında 6 – 7 sayfa.

Yukarıda 2’inci sayfada “Bireysel Nitelikli Krediler” konusundaki bilgiler gibi “Ticari Nitelikli Krediler” konusunda da bilgi veriyor. Leasing ve Faktoring kredileri de dahil.Rahat anlaşılması için açıklamalar da içeriyor.

Çek raporu örneği de şöyle

KKB-14ve

KKB-15Üzerine tıklayıp büyüterek ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Yukarıya rapor hakkında fikir verecek kadar ayrıntı aldım. Çek sayısına göre rapor uzuyor.

Bu raporda adınız, soyadınız ve TCKN’niz görünmüyor. Dolayısıyla raporun sizin hakkınızda olduğunu sadece o an talep eden kişi biliyor.

Böylece, bir ikinci el piyasa yaratılması veya raporların istemediğiniz kişilerin eline geçmesi de engellenmiş. Açıkçası bu uygulamayı çok beğendim

Sistemin başka faydaları da var.

  • Kendimi sorguladığımda 15 seneden beri işlem yapmadığım bir bankadan çeklerim olduğunu gördüm. 15 sayfalık çek defterim varmış ve hiç kullanmamışım. O bankada tek bir kuruşum bile yok. Ama yine de sistemde “Bankalarda “açık” statüde bulunan Çek Adedi Toplamı” olarak kullanmadığım ve yırtıp attığım çek defterinin sayfa sayısı görünüyor.
  • Sürekli çalıştığım ve en çok ürününü kullandığım bankanın eski cep telefonu numaramı verdiğini gördüm. Oysa bu banka, internet şubesini kullanırken şimdi kullandığım cep telefonuma şifre gönderiyor. Demek ki farklı ürünlere ait sistemlerinin bazılarında artık kullanmadığım telefon numarası kayıtlı.

Kredi Kayıt Bürosu sadece bireyler için değil tüccarlar için de çalışıyor. Özellikle bayilik veya acentelik isteyenler için sürekli onay vermek yerine

KKB-4Üzerine tıklayıp büyüterek ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

şöyle bir muvafakat tanımlama ekranı hazırlanmış.

Bayisi veya acentesi olduğunuz kurum sizin sınırladığınız süre boyunca istediği zaman sizin durumunuzu öğrenebiliyor. Siz dilediğiniz anda bu onayı ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Böylece, sizinle cari hesap çalışacak veya uzun süreli ticari ilişki içinde bulunacak kişi veya şirketlerin risk ve çek geçmişi konusunda bilgi edinebileceksiniz.

 

Bireysel (ev kiralama, senet ile taksit yapma) işlerinden daha fazla, KOBİ’ler arasında ticari ilişkilerde kullanılacağını düşünüyorum. Kredi Kayıt Bürosu varken kimsenin “Sonradan öğrendik ki bu adam çeklerini ödemezmiş” demesi mümkün değil.

7 Ocak 2014

Yorumlar