Nasıl bir ders

CRM dersi hakkında merak ettiğiniz herşey.

CRM dersinde, hemen her hafta (bezen konunun derinliğine göre 2 hafta) CRM’e ilişkin bir konu anlatıyorum. Konuları sayfanın en altındaki mavi renkli bölmede CRM Süreci başlığı altında görebilirsiniz. icerik

 • CRM nedir? [1]
 • CRM Stratejisi oluşturma [2]
 • Müşteri’nin tanımı [3]
 • Veri ambarı oluşturma [4]
 • Veri anlamlandırma [24] , [25]
 • Süreç tasarımı [5]
 • Segmentasyon [6]
 • Sadakat programı ve müşteri geri kazanımı [7]
 • Kampanya tasarımı [8]
 • Sosyal CRM [9]

Bu konuların ağırlığı, (çeşitli şirketlere danışmanlık yapmaya devam ettiğim için) piyasanın ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Gerçek uygulamalardan ve piyasadaki doğru ve yanlış çalışmalardan örnekler ile destekleniyor.

Derste anlattıklarımın büyük çoğunluğu www.uzaktanCRMegitimi.com da yer alıyor. Her hafta dersten sonra, o haftanın içeriğine ait linkleri bildiriyorum. Örneği aşağıda:

icerik-2

Başka okullarda CRM dersi veren akadaşlarımdan bazıları “Tek kaynaktan anlatmak istemiyorum. Ama www.uzaktanCRMegitimi.com’daki içerik diğerlerinde yok” diyorlar.

Sınıfta toplam 5 adet proje grubu oluşturacağız. Bu proje grupları farklı sektörleri (geçmiş dönemlerde: havayolu, konaklama, giysi, e-ticaret, telekom, spor salonu, sigorta, tezgah üstü ilaç, tezgah altı ilaç, inşaat idi) ele alıyor. İş hayatında çalışan arkadaşlar, kendilerine yakın sektörleri seçiyorlar.

Ben derste hangi konuyu işlersem, ertesi hafta o konuda kendi sektörlerinde neler yapılabileceğini hazırlıyorlar. 10 dakikayı geçmeyecek şekilde sunuyorlar.

Sadece 10 dakika, doğudan konuya odaklı sunum yapılıyor. Örneğin: Sektörünüz için ana segment kırılımları neler ve bunun için hangi verileri kullanırsınız? Zaten böyle bir soruya daha uzun yanıt verilemez.

Böylece benim anlattığım ve sınıfın sadece dinlediği bir ders olmuyor; aksine sürekli katılım olan, farklı sektörlerdeki uygulama fırsatlarının da öğrenildiği bir ders oluyor.

Derste sürekli etkileşim olduğu ve herkes diğerlerinden de öğrendiği için katılım istiyorum. Derslerde yoklama alıyorum.

Her hafta verdiğim yoklama listesi, önceki haftaların yoklama durumunu, ödev notlarını, derste verdiğim “+”ları içeriyor. Herkes, diğerinin durumunu görüyor.

Her hafta ve/veya her ödevden sonra liste genişliyor. Son verilen notlar, kalın puntoyla vurgulanıyor.

Yoklama

 • İsim ve soyadları değiştirilmiş, AA, BB, CC, .. şeklinde yapılmaya çalışılmıştır. Benzerlik olursa tamamen tesadüfidir.

Sene sonu geldiğinde, yoklama listesi yukarıdaki görüntüye ulaşıyor.

 

Derse konuk konuşmacılar da çağırıyorum.

Konuk konuşmacıların reklam yapmamasını, katılımcılara bilgi aktarmasını amaçlıyorum. Bu nedenle onlara önceden  “konuşmacı kuralları” listesi [10] gönderiyorum.

Sınıftaki eğitimde final sınavı yapmıyorum. Onun yerine proje sunumlarını ve sınıftaki katılımı değerlendiriyorum.

Uzaktan eğitimde (e-MBA’de) final sınavı yapma zorunluğu var.

Her hafta sunum karşılığında hangi notun alındığını herkes bildiği için [11] , açık ve objektif bir not verme sistemi oluyor.

Sınıftaki katılım da 2 şekilde değerlendiriliyor.

 • Ders konusundaki tartışmalara katkı ve yoklama
 • Sorulara yanıtlar

Sınıfta bazı sorular soruyorum [12] .  Bilene +2, +3 veriyorum. Doğrudan sene sonu notuna ekleniyor. Yani, karne notu 78 yerine 81 oluveriyor… Bu artı’lardan dönem içinde +6 , +8 toplayanlar da oluyor…

Öğrencilerin derse öğrenmek için gelmelerini ve sınıfta aktif katılımcı olmalarını tercih ediyorum. Bazı katılımcılar “sunumu yaptım, erkenden kaçayım” davranışı izliyorlar. Böyle zamanlarda, dersin sonuna doğru “Bugün ne öğrendiniz?” sınavı yapıyorum. O sırada sınıfta olmayanlar mecburen SIFIR alıyorlar.

Özellikle e-MBA öğrencileri için dersin içeriğini, mümkün olduğunca videolardan izlenecek duruma getirmeye çalışıyorum. Ancak, her konuyu videodan izlenebilecek duruma getiremedim.

Ders öncesi karar vermenizi [13] kolaylaştırmak için şu linkler size faydalı olabilir:

 • Derse öğretmek için geliyorum, öğrenmek isteyene saygı duyarım [14] , [15][16] , [17] , [29] , [30] .
 • Gerçek feed-back’in okuldan sonra alındığına – verildiğine inanırım. [18] , [19][20]
 • Final sınavı yaptığım zaman şöyle sorular soruyorum [28] , [21] , [22] , [23] , [26] , [27]
 • Final sınavında da içini dökmeden, doğrudan soruya yanıt verilmesini tercih ediyorum [31] .

Verimli ve keyifli bir dönem diliyorum.

7 Ekim 2013
Revizyon: 21 Ocak 2014
Revizyon 2: 7 Ağustos 2014
Revizyon 3: 21 Ocak 2015

Yorumlar


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/uzaktancrmegitimi.com/public_html/wp-content/themes/toolbox/comments.php on line 84