CRM yazılım seçimi

Sizi CRM ustası yapan yazılım değildir.
CRM yazılım seçimi

Makale Özeti

Nasıl ki iyi kamera ile fotoğradfçı, iyi tencere ile aşçı, iyi testere ile marangoz, iyi araba ile şoför olunmuyorsa, iyi CRM yazılımı ile başarılı olunacağı garantisi yoktur. Eğer elinizdekilerle birşey yapmaya başlarsanız, her aracı kullanacak duruma gelirsiniz.

Şöyle bir mesaj aldım:

Subject: CRM hakkında bir soru

Merhabalar Uğur Bey,

Bir tanıdığım sayıları 500 e varan müşteri listesini düzgün birşekilde takip etmek, filtrelemek, mailleşmek, bilgi depolamak, raporlamak için CRM programı sordu bana. İlk aklıma siz geldiniz.

Bu hususta bana önerebileceğiniz giriş seviyesi bir CRM programı önerebilir misiniz? Türkçe olması çok önemli firma için.

Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.

 

Yanıtım şöyle:

Hepi topu 500 kişi için bir CRM programı düşünmek doğru değil. Outlook ve ofis programları ile bile rahatça yönetilir.

Yeter ki her kim kullanacaksa ne yaptığını bilsin.

Abartmadığımı şöyle anlatayım: İlk uluslararası başarı öykümde benzeri şekilde davranmıştım. Oracle veri tabanından onbinlerce müşteri arasından seçim yaptık. Sonra tanımlarımıza uygun 700 müşteriyi Excel üzerinden inceledik, sıraladık, ayrıştırdık. Onlar için Word ile yazı hazırladık. Mail-merge ile müşterilerle mesajları eşleştirdik.

Biz sonra çağrı merkezi üzerinden arama yaptık ama sadece e-posta gönderseydik, onu da Outlook ile yapardık..

5 – 6 bin müşteriye ulaşana kadar bir CRM yazılımı almaya çalışmak bence iyi fikir değil.  Bahsettiğim gibi yapılırsa işin nasıl olacağını öğrenilir. Sonra da bir gün CRM kampanya yönetimi yazılımı alınacaksa, tanıtıma gelen kişiden fazla bildiklerini görürler.

 

Baştan söyleyeyim, Microsoft programlarını yüceltmeye çalışmıyorum. Burada önemli olan masraf yapmadan zaten elinizde olan bir aracı CRM için kullanmaya çalışmaktır.

Eğer ana kavramları biliyorsanız,

  • Ara Güler’in “iyi makine ile fotoğrafçı olunmaz, ben dikiş makinesi ile bile fotoğraf çekerim” dediğini,
  • Tenceresi veya tavası iyi olanın iyi aşçı olmadığını,
  • Arabası iyi olanın iyi şoför olmadığını,
  • Daktilosu veya yazıcısı iyi olanan yazar olmadığını

hatırlayın.

Kavramlara çok hakim değilseniz, zaten boşa masraf yapacaksınız. Bari bu eldeki araçlarla biraz oyalanın da fazla açılmadan nasıl yapılacağını öğrenin.

Kolay gelsin.

17 Eylül 2013