Türkiye’de sigortacılık seviyesi

İhtiyaç duyulan ürünlere bile yanıt verecek durumda değil.
Türkiye’de sigortacılık seviyesi

Makale Özeti

Kayak sigortası sordum. Hemen hiçbir sigorta firması yanıt veremedi. Üstelik - yurtdışından, Türkiye'yi de kapsayacak biçimde satın alabilirsiniz - denildi.

Sigorta açısından “bilinçli” diye tanımlanan bir müşteriyim. Hemen her varlığım sigortalanmıştır. Zorunlu olmayan sigortaları bile yaptırırım. Kayak tatili gibi olası riskleri de sigortalamak isterim.

Son 16 yılda 8 – 10 kere kayak tatili için yurt dışına çıktık. Hemen hepsinde sigortalıydık.

Bir seferinde düşme sonrasında lif zedelenmesi oldu. Hastaneye kaldırıldı. Alçı yapıldı. Sigorta kapsamındaydı. Tek bir kuruş veya sent ödemeden hastaneden çıktık.

Kayak tatili için yurt dışına çıkacaktık. Kayak kazalarını da kapsayan bir sigorta yaptırmak istedim. Müşterisi olduğum banka şubesine şu mesajı gönderdim.

 

 

.

 

Şöyle bir yanıt geldi.


.

.

.

Defalarca “amatör kayak dahil” seyahat sigortası yaptırmış olduğum için bu mesaja olumsuz yanıt verdim. Twitter’a yazdım

 

 

 

Bir başka sigorta şirketinin IT ekibiyle CRM sohbetleri yapmıştık. Onlara mesaj gönderip talepte bulundum.

“Kapsamı ekteki linktedir” diyerek bir bağlantı gönderildi. Araştırdım. Kapsam dışı kısmında şöyle bir madde vardı:

Aşağıdaki sporların yapılması: hangi türden olursa olsun her türlü yarış, ralli veya benzeri denemeler, olta balıkçılığı dışında av faaliyetleri, tüplü ve serbest derin dalışlar, umumi yolcu taşımacılığı yapmak amacıyla tasarlanmamış deniz araçlarıyla uluslararası sularda dolaşma, binicilik, dağcılık, atış talimleri, boks, ne türden olursa olsun güreş sporları, dövüşme sanatları, paraşütçülük, sıcak hava balonculuğu, serbest düşme, yamaç paraşütü ve genel olarak tehlikeli olduğu bilinen her türlü spor veya eğlence faaliyeti,

Kayak açıkça yazmıyordu. Kapsam dışı maddelerinin sonunda “Ancak, bu maddenin b, j, m, n, o, p ve s fıkralarında sayılan durumların özel şartlar ile teminat altına alınması mümkündür.” cümlesini gördüm. Zaten söz konusu riskin parasını ödemeye hazır olduğumu belirtmiştim. Bu cümledeki özel şartları öğrenmek istedim.

Şu ana kadar olan yazışmalar sigortacılara karşı güven kaybettirdiği için “amatör kayakçılık dahil mi?” diye tekrar sordum.

Yanıt şu şekildeydi:


 

 

,

Anlaşılan Türkiye’de kayak tatili için sigorta yaptıramıyorduk. Oysa yurt dışında, amatör kayakçılık kazalarını kapsayan sigortayı kayak okullarından alabiliyorsunuz. Bölgesine ve sizin kayma eğiliminize bağlı olarak günlüğüne 3 – 5 Euro’dan 8- 10 Euro’ya kadar çıkıyor.

Twitter’a görüşlerimi yazdım.

 

 

 

 

 

Hemen arkasından Sigorta Şikayet ‏ isimli kullanıcıdan Twitter mesajı geldi.

.

.

 

DM (doğrudan mesaj) ile e-posta adresimi gönderdim.

Bu dakikaya kadar işi sigorta şirketleriyle yürütmeye çalışmış, eş-dost-arkadaş ilişkilerine başvurmamıştık. Sigorta sektöründe üst düzey yöneticilik yapmış bir arkadaşımla Facebook’dan yazıştık.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

Sonuçta yine bir tanıdık vasıtasıyla istediğimiz sigortayı yaptırdık.

Daha sonra Sigorta Şikayet’in yanıtı geldi:

Uğur Bey,

Ülkemizde kayak sigortaları seyahat sigortaları dahilinde teminat verilmemekle birlikte özel sağlık sigortalarında limitlendirilmiştir. Pek çok sigorta şirketi yıllık 4.000TL’ye kadar bu teminatı standart poliçelerinde vermektedirler.

Çözüm Önerileri:

  1. Mevcut özel sağlık sigortanız varsa sigorta şirketinizden verdikleri teminat tutarını öğrenmeniz yeterli olur.
  2. Kayak Sigortasını web üzerinden yurtdışından Türkiye’yi de kapsayacak şekilde alabilirsiniz. Buradaki sıkıntı herhangi bir tazminat talebinizin olması durumunda tedavi olduğunuz kurum doğrudan ödeme networkunde değilse tazminat talebiniz ve almanız zorlaşır.
  3. Özel sağlık sigortanız yoksa piyasa fiyatları 110TL ile 400TL arasında değişen 1 yıllık Acil Sağlık sigortası alabilirsiniz. Kayakta yaralanmalar acil duruma girdiği için, özel sağlık sigortasında olduğu gibi şirkete göre değişmekle birlikte 4.000TL’ye kadar karşılar.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

Sigorta Şikayet

İkinci maddeye dikkatinizi çekmek isterim. “Kayak Sigortasını web üzerinden yurtdışından Türkiye’yi de kapsayacak şekilde alabilirsiniz” diyor. İşte bu cümle, Türkiye’de sigorta sektöründe ürün geliştirme becerisinin ne kadar zayıf olduğunun delili.

25+ sene (riskler de dahil) finansman dalında ürün geliştirme yapmış ve 15 senedir CRM ile uğraşan biri olarak Türkiye’de sigortacılık hakkında hiç de olumlu düşüncelerim yok. Yukarıda verdiğim mesajlar gösteriyor ki, onların iyileşme gibi bir dertleri de yok.

 28 Mart 2013