Yol Planı Hazırlığı (Sıfırıncı Aşama)

CRM fark analizi aşaması, en önemli aşamadır.
Yol Planı Hazırlığı (Sıfırıncı Aşama)

Makale Özeti

CRM çalışmasının sağlığı, SIFIRINCI AŞAMA dediğimiz fark analizine bağlıdır. Bu aşamada, her sorun veya ihtiyaç en ince ayrıntıya kadar saptanır. Böylece beklentiler somutlaştırılır.

İlgili Bağlantılar

1 - Planlama
2 - CRM geyikleri
3 - Bankada Müşteri Tectübesi
4 - Siz olsanız…
5 - Resmi Belge sayesinde CRM Dersi
6 - E-Ticarete başlarken

Şirketiniz CRM çalışması yapmaya karar verdi. Proje üst yönetimce destekleniyor. Proje grubunu da oluşturmaya başladınız. Şimdi sıra CRM YOL PLANI’nı hazırlamakta…

CRM çalışmasının en önemli aşaması YOL PLANI hazırlığıdır. Bu döneme sıfırıncı aşama [1] deriz.

Hızlı tren faciasının, açık kalan rogar kapaklarına düşüp ölen çocukların, yeni dökülmüş mıcır yollarda freni tutmayan arabaların, ve bunlar gibi ülkemizde meydana gelen kaza haberlerinin bir çoğunun nedeni, iyi bir ön hazırlığın ve yol planının olmamasındandır. Eğer CRM projemizin yoldan çıkıp devrilmemesini, çukura düşmemesini, bir kazaya uğramamasını istiyorsak, yol planına özen göstermeliyiz.

CRM projelerinde yol planı iyi yapılmadığında, sadece 100 metre geri gidilip yeniden başlanamıyor. Arada hem zaman, hem de yüzbinlerce lira kaybediliyor.

 

Her sektörde veya her şirkette veya her projede olduğu gibi, CRM’de de yol planı

  • Gelecekte ne olmak istiyoruz?,
  • Şimdi ne durumdayız?
  • Fark ne?

incelemesinin sonucudur.

Yol planı çalışmasında CRM kavramlarının her biri hayal veya geyik muhabbeti [2] konusu olmaktan çıkartılıp, somutlaştırılır.

Eğer resimdeki gibi kanal entegrasyonu denilmişse, nasıl bir kanal entegrasyonu istendiği soru – yanıt ile ayrıntılı öğrenilir.

Soru: Nasıl bir kanal entegrasyonu istiyorsunuz?

Yanıt: Müşteriye yapılan her hangi bir teklif tüm kanallar tarafından izlenebilmeli. Teklifin geçerlik süresi boyunca, müşterinin istediği anda kullanabilmesini sağlamalıyız.

S: Bir örnekle anlatır mısınız?

Y: Kendisine robot aramayla limit artışı teklif edilen müşteri yanlışlıkla HAYIR demişse, daha sonra şubeyi veya çağrı merkezini aradığında teklif edilen limiti alabilsin.  (Daha ayrıntılı örnek [3] de var.)

S: Bunun için ne yapılmalı?

Y: Teklif edilen limit, diğer temas noktalarında görülebilmeli? Şube ve çağrı merkezi ekranlarında yer almalı. Müşterinin talebi olduğunda, ilk temas noktasındaki banka çalışanı belirlenmiş limite kadar arttırma yapabilmeli. Ayrıca müşteri internet’e girip de limitini artırmak isterse, kendisine yapılan teklifi görüp onaylayabilmeli.

S: Teklif ne zamana kadar geçerlidir?

Y: Eğer kredili ürünlerin ödemesi düzgün ise, teklifin geçerlik süresi devam etmeli. Ödeme aksaklığı olduğu takdirde, teklif ortadan kalkmalı; normal limit artırma süreci uygulanmalı.

Dikkat edilirse, her bir beklenti ayrıntılı şekilde ele alındığında, hem veri ihtiyaçları (müşteriye yapılan teklifin ne olduğu, geçerlik süresi, geçerliği sağlayan ödeme davranışı, vs.), hem de süreç ihtiyaçları (hangi ekranlarda yer alacak, kendisi veya şube teklif onayını nasıl girecek, nasıl onaylayacak, vs.) belirlenir.

Bu şekilde her kavram için somut örneklerle ilerlenir. Bu blogda yer alan çok sayıda kanal entegrasyonu sorunu [4] , [5] , [6] için, benzer şekilde çözüm yolları tasarlanır. Böylece, gelecekte olması istenen kanal entegrasyonu için, yapılacak herşey saptanmış olur.

Bu yöntemle somutlaştırmanın bir yararı da, farklı beklentiler olmasını engellemek ve uygulanabilir olanı hedeflemektir.

Sonra, aynı yöntemle tüm diğer CRM ihtiyaçları (kârlılık sistemi, dinamik kampanya yapısı, davranışsal fiyatlama, performans ölçümü, yaşam boyu değeri artırma, ve saire…) gerçek örneklerle şekillendirilir. Her biri için gerekli veriler ve süreçlerde yapılacak düzeltmeler belirlenir.

Yandaki İlgili Yazılar kısmında, başka örnekleri bulabilirsiniz.

Çalışmanın sonunda elinizde ayrıntılı bir “yapılacak işler listesi” olur. Artık tüm yapmanız gereken, onu yol planı şekline getirmektir.