Banvit peşinde

Sadık müşteriye kendini hatırlatmak bile özen gerektirir.
Banvit peşinde

Makale Özeti

Banvit olmazsa beyaz et yemeyen bir müşteri bile hatırlamakta zorlanıyorsa iletişim stratejinizi gözden geçirin. Eğer sadık müşteriye hatırlatma mesajında hata yapıyorsanız, iletişimden fazlasını ele almanızda fayda var.

İlgili Bağlantılar

1 - Anlamlı, Tutarlı, Sürekli İletişim
2 - Turkcell'in "müşteri" anlayışı
3 - Pazarlama'nın İkiz Kardeşi: Teknoloji

Bir arkadaşım anlattı. Beyaz et deyince aklına sadece Banvit geliyormuş. Öylesine düşkünmüş ki Banvit’e, Migros raflarında bulamayınca, tavuk eti yememeye başlamış.

Arada sırada metroda beklerken “Banvitburada.com’un reklamlarını gördüğünü, o anda ısmarlamayı düşündüğünü ama sonra aklından çıktığını” söyledi. Her seferinde sadece metroda görünce hatırlayıp, sonra unutuyormuş.

Misafirlerin geleceği bir günün öncesinde “Ne yapayım” diye düşünmüş. Google’a banvit yazmış. Neyse ki reklam vermişler. Banvitburada.com’u en üstte görmüş.

Siparişini vermiş. (Yani metrodaki reklamı yine hatırlamamamış.)

Aradan zaman geçmiş. Arkadaşım yine Banvit’i unutmuş. Ta ki aşağıdaki mesaj kendisine gelene kadar…

Arkadaşım olan biteni anlattı ve mesajı bana gönderdi.

 Not: Arkadaşımın adı Nar Yeşil değil. Ben fotoşopla değiştirdim. Gerçekten adı Nar Yeşil olan varsa, şimdiden özür diliyorum.

Banvit’e düşkün bir müşterinin bile hatırlamayacağı reklamlar yapılması olgusunu, iletişim veya algı yönetimi uzmanlarına bırakıyorum. Benim konum işin CRM kısmı.

  • Müşteriye adı ve soyadıyla kişiselleştirilmiş mesaj gönderirken, CRM 0505077 diye kimseyi ilgilendirmeyen dahili verinizi paylaşmanızın ne anlamı var?
  • UYARI mesajınızdaki “Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda sirketimizin ya da gonderenin herhangi bir sorumlulugu yoktur. ” cümlesi, her an sözünüzü inkar edeceğiniz anlamına mı gelmektedir?
  • Mesajınızda hiçbir teklif veya fiyat veya öneri yoksa “Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarak veya gec ulasmasindan … sorumlu tutulamaz” olması anlamlı [1] mıdır?
  • Promosyon mesajlarınız için basit önlemleri alamadığınız için mi “virus icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz” yazıyorsunuz?
  • Hatta, promosyon mesajlarının altına UYARI koymak zorunda mısınız?
  • Haa… Bir de… Türkçe ü , ğ , ş , ı , ç , ö yazamamanızın nedeni nedir?

Banvitburada.com’un mesajına baktığım zaman, Pazarlama’nın Hukuk Departmanına kurban verildiğini [2] ve CRM çalışmalarının Pazarlama değil de Teknoloji kökenliler tarafından yapıldığını [3]  anlıyorum.

Yanlışsam düzeltin.

20 Şubat 2013