Bedava iPad’ler ve iade sürprizi

Sadakat geçmişe değil, geleceğe yönelik bir kavramdır.
Bedava iPad’ler ve iade sürprizi

Makale Özeti

Müşteriye yapılacak ödüllendirme, ancak orta ve uzun vadede şirketin sürdürülebilir olmasına faydalı ise tekrarlanır. Aksi koşulda, şirketin varlığını tehdit edebilir.

İlgili Bağlantılar

1 - MyNet Haber – Bedava iPad Sahibi Oldu
2 - BUSINESS INSIDER – Best Buy Sends Customers 5 iPads
3 - The BLAZE – Best Buy Sends Customers 5 iPads
4 - The CONSUMERIST – My Mom Ordered One iPad And Best Buy Sent Five
5 - The CONSUMERIST – Hey, Best Buy Also Sent Me Five iPads
6 - Koşulsuz Müşteri Mutluluğu
7 - Müşteri hep değerli (midir?)
8 - Ömür Boyu Garanti

Aşağıdaki Twitter mesajı sayesinde konudan haberim oldu.

Önce MyNet Haber’den okudum [1] .

ABD’de bir kadın, Best Buy’dan 1 tane iPad almak istemiş. Yanlışlıkla 5 tane gönderilmiş. Tüketici ilişkilerini arayıp durumu bildirmiş. Yılbaşı öncesinin olumlu havasıyla Best Buy “Yeni yılın yaklaşmakta olduğu şu günlerde, elinizdeki cihazları mümkünse ihtiyaç sahibi eş ve dostlarınıza vermenizi rica ederiz.” diye yanıtlamış.

Şöyle düşündüm:

Bir pazarlamacı, şirketin orta ve uzun vadeli çıkarlarını gözetir. Yılbaşı öncesinde olumlu hava yaratmak ve markalı (burada Best Buy) deneyim oluşturmak işe yarar. Bunun getirisi de 4 tane iPad’den daha fazla olabilir.

Bu varsayımın doğru olması için, yanlış yükleme sayısının oldukça az olması gerekir. Benzeri yanlış sık tekrarlandığı takdirde bu kıyak, sürdürülebilir olmaz.

Haberin kaynağına ulaşıp doğrulamak istedim. 3 ayrı kaynağı okudum. [2][3][4] .

MyNet’in dediği gibi “Alexa adında bir kadın” değil, “Alexa’nın erkek arkadaşının annesi” bu olayı yaşamış. Ama burası önemli değil.

Benzer durum bir başka müşterinin de başına gelmiş [5] . Ama bu sefer Best Buy o kadar cömert davranmamış. Müşteri şöyle anlatıyor. 

“Best Buy’ı 1-800’lü numaradan aradım. Müşteri temsilcisi “Yapacak bir şey yok. Bizim kayıtlarımızda bir tane görünüyor. Fazla olanları bir Best Buy mağazasına götürüp bırakır mısınız?” dedi. Geri dönüşün takibinden endişe duyduğum için götürmeyeceğim.  Anlamlı bir süre içinde Best Buy’ın kapımı çalmasını bekliyorum.” 

CRM açısından beklediğim oldu. Haklı çıktığıma sevindim.

Tekrarlıyorum. Şehir efsaneleri [6] ile (MyNet’teki habere yorum yazanlar [1] gibi) dolduruşa gelmeyin. Önemli olan uzun vadede sürdürülebilir [7] bir şirket / marka yaratmaktır [8] .