Güncelleme

Eskiyen ürünleri yeni ve doğru tekliflerle yenilemezsek, güncelleme yapamamışızdır.
Güncelleme

Makale Özeti

Güncelleme sadece değişen medeni hali, soyadı ve yaşını doğrulamak değildir. Veri güncelleme ekibinin amaçlarından biri de, müşterinin değişen yaşam evrelerini anlamak ve ona göre model geliştirmek olmalıdır.

İlgili Bağlantılar

1 - Rakiplerden sıyrılmak – 2
2 - Geleneksel İzinli Pazarlama'nın sonu
3 - Sosyal CRM ile proaktif pazarlama
4 - Plaza Kadınları ve Segmentasyon
5 - Bankada Müşteri Tecrübesi
6 - CRM Eğitimi
7 - Eksik ve Yanlış Veri
8 - Veri Kalitesi
9 - Yaşam Evresi Vakası

Üniversitelerde çalışma yapmışsınız. Okul kart / Üniversite kart / Kampus kart / Kantin kart / 24’den genç kart / vs. vermişsiniz. Ceplerine kartınızı yerleştirmişsiniz. Öğrencileri bankanızla tanıştırmışsınız. Bir kısmı o yıldan beri sizin kartınızı kullanıyor. Bunları çok alkışlıyorum.

Aradan 6 yıl geçmiş. Büyük kısmı çoktan okulu bitirmiş, çalışmaya başlamış. Siz kartı değiştirmemişsiniz. Buna da şaşırıyorum.

Öncelikle 4’üncü seneden sonra mezun olup olmadığını [1] sorgulamalıydınız. Diyelim ki bu bilgiyi okuldan alamadınız… sosyal mecralar ne güne duruyor. Mezun olduğunu, işe girdiğini orada paylaşmıştır [2] muhtemelen.

Şimdilik sosyal medya faaliyetlerinizi sosyal CRM [3] yapacak kadar geliştirmemişseniz, onun da çaresi var. Müşterinin verilerine bakın. Alışveriş ve kart kullanım davranışı öğrenciye mi uygun, yoksa çalışan davranışı [4] mı sürdürüyor.  Sonuca göre hemen teklifinizi yapın.

Maaş ödemesini sizin bankanızdan aldığı halde [5]  kartı değiştirmeyi teklif etmemişseniz, CRM dersine [6] buyurun.

Eğer öğrenciye kart verme projesini yaparken sonraki aşamayı kurgulamamışsanız, CRM dersine gelmeden önce ürün yönetimi dersine başvurun.  Daha alacak çok yolunuz var demektir.

Gelelim işin ÖĞRENİLECEKLER kısmına:

Veri güncellemesi [7] , [8] sadece medeni hal, ev adresi, evlenince değişen soyadı gibi değişikliklerle sınırlı değildir. Müşterinin değişen yaşam evrelerini yakalamak çok önemlidir [9] . İnsanlar yaşam evrelerinden birini bitirip diğerine geçerken daha fazla alışveriş yaparlar.

Okuldan mezun olup işe girerken, evlenirken, çocuk doğmadan önce, çocuklar okula başlarken, çocuklar evlenip evden ayrılırken… Bu evreler arası geçişler ticari yaşamda olan herkes tarafından önceden bilinmek istenir. Ona göre teklifler oluşturulur. Müşteri de, kendisini anladığınız ve proaktif teklifte bununduğunuz için size bayılır.

Veri güncelleme ekibinin amaçlarından biri de, müşterinin değişen yaşam evrelerini anlamak ve ona göre model geliştirmek olmalıdır.

Bankalar da bunun için en güzel yerlerdir. Hemen hepsinin işimize yaramayan konularda bolca SMS gönderip önemli konuları ıskalamalarının nedeni, verilerin değil veriden anlayan kişilerin eksikliğinden ötürüdür.

Kep atma resmi Ercüment Büyükşener‘den alıntıdır

14 Kasım 2012