Ömür boyu garanti

Dostlarım, arkadaşlarım ilginç CRM konuları bulduklarında bana iletirler. Bu haber de iş vesilesi ile tanıştığım bir arkadaşımdan geldi.

“ABD’de bir hanımefendi, 15 sene boyunca Lands’ End [1] markalı bir eşofman üstü (sweater) kullanmış. Sonra “ömür boyu garanti” kapsamında değiştirilmesini istemiş. Firma itiraz etmeden değiştirmiş.” LandS_End

İlgili blog yazısında [2] bununla ilgili tartışmalar oldu:

15 sene kullandığın, ter ve kullanım nedeniyle eskiyen bir elbisenin değiştirilmesini talep etmek ahlaki midir? “Ömür boyu garanti” ne anlama geliyor? (Kimin ömrü? Ürününün mü, kullananın mı?) Böyle sağlam üreten kurumları korumak yerine sonuna kadar zorlamalı mıyız?

Yorumlardan biri olağanüstü eğlenceli: Jansport

Müşteri Jansport [3] marka çanta almış. Fermuarı bozulunca firmaya göndermiş. Çantasından bir e-posta almış; “yaz kampında çok eğlendiği” yazıyormuş.

Çanta eve geldiğinde bir e-posta daha gelmiş. “Yaz kampında güzel zaman geçirdiği, fermuar kapama yarışmalarında hep birinci geldiğini ve eve dönmekten çok memnun olduğunu” belirtiyormuş.

Müşteri de bunu 11 yıldır herkese anlatıyormuş.

 İlk yayın tarihi: 25 Ekim 2009

30 Aralık 2012 tarihli ekleme:

Benzer bir öykü de L.L.Bean çantaları tarafından [4] yaratılmış.

15 yıl önce annesinin hediye ettiği sırt çantasıyla 15 yılda 104 dağ, 2 yeni ülke, 12 yeni eyalet, New York’dan Kaliforniya’ya cross-country, 14 ulusal park gezdikten sonra çanta artık son nefesini vermiş.

Steven Gadecki bunu L.L.Bean’e bildirmiş.

Onlar da kurumsal sosyal sorumluluk projesinde Steven Gadecki’yi kullanmaya başlamışlar.