Pazarlama Miyopluğu

Pazarlamanın en önemli kavramlarından biri
Pazarlama Miyopluğu

Makale Özeti

Dünyada en çok atıf yapılmış makale, Theodore Levitt’in 1960’da Harvard Business Review’da yayınladığı Pazarlama Miyopluğu (Marketing Myopia) makalesidir.

İlgili Bağlantılar

1 - Theodore Levitt
2 - Harvard Business Review
3 - Marketing Myopia

Bu yazıda Theodore Levitt’in [1]  1960’da Harvard Business Review’da [2] yayınladığı Pazarlama Miyopluğu (Marketing Myopia) [3] makalesinin kısa bir özetini vermek istedim.

Önemli olduğu için sohbetlerimde bu makaleden çokça bahsederim. Dünyada en çok alıntı ve atıf yapılan makaledir.  Düşünün ki milyonlarca kez alıntı yapılmış, milyonlarca kez bu kavramdan bahsedilmiştir. Bir çoğunuz biliyordur ama okumaya fırsat bulamayanlarımız için kısa bir özet vermek faydalı.

Pazarlama Miyopluğu’nun örneklerinden biri hepimize aşina:

  • Hollywood yıllar önce kendi iş kolunu “sinema için film yapmak” diye tanımlamıştı. Dünyada TV öne çıkmaya başlayınca ciddi bir krize girdiler. (Benzer durum Türkiye’de, Yeşilçam’da da olmuştu.)
  • Bu krizi Hollywood (ve Yeşilçam) nasıl aştı biliyor musunuz? Yıllarca rakip olarak tanımladığı TV için film yaparak. Yani Hollywood (ve Yeşilçam) asıl işinin “eğlence üretmek” olduğunu anlayamamıştı. Öğrendikten sonra krizden kurtuldu.

Bazı sektörler, bazı şirketler, bazı kişiler kendilerinin temel faaliyetini yanlış tanımladıkları için krize girerler. Bu dar görüşlüğe “Pazarlama Miyopluğu” adı veriliyor.