Neden Microsoft, Oracle ve SAP Bulut’da başarılı olamaz

Şirket satın alındığında sadakat yanında satın alınamıyor.
Neden Microsoft, Oracle ve SAP  Bulut’da başarılı olamaz

Makale Özeti

Geleneksel yazılım devleri Microsoft, Oracle ve SAP bazı bulut tabanlı çözüm şirketlerini satın aldılar. Muhtemelen kendi iş modellerini müşteri sadakatine uyarlayamyacaklar. Hatta onların müşterimodaklı DNA'larını da bozacaklar.

İlgili Bağlantılar

1 - CustomerThink.com
2 - Bob Thompson
3 - Culture: Why Microsoft, Oracle and SAP won't succeed in the Cloud (and contact center leaders will also #fail)
4 - Turkcell'in kötü niyeti
5 - Turkcell'in müşteri anlayışı

CRM ve Sosyal CRM konusunda en yararlandığım web sitelerinden biri CustomerThink.com’dur [1]. CRM’le ilgilenenlerin mutlaka takip etmesini öneririm.  Bu sitenin kurucusu Bob Thompson [2]‘un bulut bilişim ve müşteri sadakati konusundaki yeni yazısını [3] okudum. Hemen paylaşmak istedim.

Kültür: Neden Microsoft, Oracle ve SAP  Bulut’da başarılı olamayacak

Yakın geçmişte, bulut tabanlı çözüm üretenler “eski tüfek” CRM / ERP yazılım şirketleri tarafından ele geçirildiler. Oracle, RightNow’ı ve Taleo’yu; SAP SuccessFactors’u ve Ariba’yı; Microsoft ise Yammer’i satın aldı.

Bulut’ta başarıya giden yolu satın alabilir misiniz? Bence hayır. [Başarı]  sadece teknoloji ve müşteri tabanıyla ilgili değildir. Bunları satın alabilirsiniz.

[Başarı] iş modeli ve kültürle ilgilidir. Bulut tabanlı yazılım şirketleri müşteri sadakati kültürüyle inşa edilmişlerdir. Bulut şirketi liderleri müşterilere daha fazla özen gösterme duygusuyla doğdukları için değil…  Müşteri sadakatini korumak, tekrarlanan ödemeye bağlı gelir modelinin hayati misyonu olduğu için.

Kurumsal yazılım firmaları ürün satıyorlar, deneyim değil

Geleneksel yazılım şirketlerinde bu DNA yok. Liderleri ürünün geliştirilip müşteriye satıldığı ve iade edemediği bir dünyada büyüdüler. Bazılarının Müşterinin Sesi programları, hatta Müşteri İşleri Yöneticisi (Chief Customer Officier) de var. Ama müşteri sadakati, DNA’ya başlangıçta eklenmemiş.

Maalesef, “müşteri sadakati geni” sonradan aşılanamıyor. Hiç satın alınan şirketin, satın alanın kültürünü değiştirdiğini gördünüz mü? Ben de görmedim.

RightNow’ın müşteri odaklı DNA’yı Oracle’a aktarabileceğini düşünüyor musunuz? Yammer’in Microsoft’un kültürünü, Ballmer iş başındayken, değiştireceğini düşünüyor musunuz?

Yazı devam ediyor. Benzer nedenlerle, geleneksel çağrı merkezi devlerinin (Avaya ve Cisco) bulut çözümleri şirketlerini satın alarak müşteri odaklı olamayacaklarını da anlatıyor. Siz yazının aslını [3] okuyun.

Bu yazıyı okuyunca aklıma Türkiye’deki GSM şirketleri [4] geldi. Numara transferi yapılamayan dönemden kalan DNA’larını [5] değiştiremedikleri için müşteri odaklı olamıyorlar.

Resim şuradan alıntıdır

 27 Temmuz 2012