S-CRM’e giriş

Sosyal Mecralardaki fırsatlara odaklanmadığınız sürece sosyal CRM yapamazsınız.
S-CRM’e giriş

Makale Özeti

Sosyal CRM, şikayet yönetimi değil fırsat yönetimidir. Sosyal mecralar sayesinde oluşan bilgileri karlılık, müşteri memnuniyeti, sürdürülebilir ilişki için kullanmıyorsanız S-CRM yapmıyorsunuzdur.

İlgili Bağlantılar

1 - S-CRM'de ustalık dereceleri
2 - S-CRM'e bir adım
3 - Amazon nasıl aşk markası oluyor
4 - Sosyal Medya İletişimi Nedir 3 – Ercüment Büyükşener

Sosyal CRM açısından “kaç kişinin sizi izlediği değil, sizin kaç kişiyi izlediğiniz önemlidir” diye [1] , [2] yazdım. “S-CRM şikayetlere hızlı yanıt vermek değil, sosyal mecralardaki iş fırsatlarını müşteri ilişkisine, karlılığa, müşteri memnuniyetine çevirmektir” diye vurguladım.

Yeterince yabancı örnekten [2][3] sonra Türkiye’de de bazı S-CRM örneklerini görmeye başladık.

Tutku Özmen Kurt, kendi çalıştığı şirketteki IT ekibi konusundaki şikayetini gören Firefox Türkiye ekibi hemen imdada yetişmiş.

Renault Türkiye, soğuk geçen kış günlerinde yollarda olmak zorundakilere yardımcı olmaya çalıştı.

Sosyal medyada dolaşan çok sayıda bilgiyi fırsata çevirmedikçe CRM veya Sosyal CRM yapılamayacağını anlatıyorum. Bu dönemde Türkiye’den çok güzel bir örneği Ercüment Büyükşener’in blogunda [4] okudum.

Aşağıda kısmen alıntılıyorum.

Ercüment Büyükşener, çatı katında oturdukları için kış gelmeden çatıyı kontrolden geçirmek istiyor. Apartman yönetiminden de olumlu görüş aldıktan sonra bir tweet atıyor.

Takipçilerinden çatı konusunda referans olacakları birilerine ait öneri bekliyor.  24 saat geçmeden aşağıdaki yanıtı alıyor.

Ercüment Büyükşener bu mesajı gönderen Kılıçoğlu Kiremit’le şahsen görüşüyor. Bir yandan çatı bakımı ve onarımı hakkında bilgi alırken, diğer yandan da sosyal medya kullanımını sorguluyor. Onların Eskişehir kökenli bir firma olduğunu öğreniyor.  (Siz öyküyü yine kaynağından okuyun [4] )

Ercüment Büyükşener yazısında

Bir çok markanın ve ajansın online tarama takip yaptığı ama böyle fırsatları değerlendiremediği bir ortamda, Eskişehir’den bir “çatı” firmasının böylesine hızlı aksiyon aldığını görmek beni çok sevindirdi. Darısı o kocaman bütçeli markaların ve ajansların başına…

diyor.

Ben de

Kaç kişinin seni izlediği değil, senin kaç kişiyi izlediğin önemlidir

diyorum.

Kapak resmi şuradan alınmıştır.

25 Temmuz 2012

Yorumlar