Hastane kartı

Sadık müşteri yaratmanın tek yolu kart değildir. Hele ortak markalı kredi kartı, hiç değildir.
Hastane kartı

Makale Özeti

Bazı iş kolları zaten gerekli veriyi işleyebilir ve müşterilerini yeterince izleyebilir. Bu kurumların, bankalarile ortak kart çıkarmaları anlamsızdır.

İlgili Bağlantılar

1 - Selim Tuncer: Diyalog
2 - “Ailemizin soylu ismi”
3 - Yeniden kartlanıyoruz 2

Selim Tuncer’in kulakları çınlasın.1 Marka deyince, her yerde ve her koşulda geçerli olacağını zannedenlere birçok mesaj vermeye çalıştı.2 Bu da benden:

Biliyorsunuz, sadakat kartı çıkarma furyası yine başladı. Birçok projede bulunduğumdan, bana da danışılıyor. Geçenlerde bir görüşmede şu örneği anlattım.

Sadakat kartlarının azalıp, bankalar ile ortak kart (co-branded) çıkarıldığı dönem idi.3 Bir hastaneler grubu da banka ile ortak kart çıkarmak istiyordu. Benzer projelerde çok defa bulunduğum için görüşmede ben de vardım. Kart çıkarsa projeyi bizim ekip yürütecekti.

Şube müdürü ilişkileri iyi tutmaya çalışıyor. Üstelik, yeni kredi kartı müşterisi gelecek diye hevesli de… Hastane zinciri de üstünde kendi adının olduğu ortak kart konusunda ısrarlı… Visa mı, MaterCard mı olsun diye tartışıyor.

Ben ise, kredi kartı olarak kullanılmayacağını anlatmaya çalışıyorum. “Başka kart programlarımızda, size uygun teklifler oluşturalım” diyorum. Tüm ilgili taraflar, işi yokuşa sürüyorum diye bana olumsuz bakıyor.

Hastenenin Kurumsal İletişim Müdürü’ne “Her alışveriş yaptığınızda birileri size “geçmiş olsun, neyiniz var” diye sorsa, o kartı kullanmak ister misiniz?” diye sordum. “Mahalle bakkalından, giysi mağazasına kadar herkese hastane ile ilişkinizi anlatmak ister misiniz?”

Ne de olsa insanımız, acıma duygusunu belli eder ve teselli etmek ister. Tartışma bitti. Sonunda proje şekil değiştirdi.

Markanıza aşık olmanızı anlarım ama her şeyin yeri var…

Resim şuradan alıntıdır