Big data kullanımı

Big data giderek daha fazla konuşuluyor.
Big data kullanımı

Makale Özeti

Big data kullanımı, hemem her sektörde ve branşta verim yaratabiliyor. İşte fayda sağlayan 5 kullanım yolu

İlgili Bağlantılar

1 - McKinsey – "Big data: The next frontier for innovation, competition, and productivity"
2 - Burak Arıkan'ın blogu

Büyük veri (big data) üzerine giderek artan sayıda yazı yayınlanıyor. Sosyal CRM‘in vazgeçilmez kaynağı olduğu ve yeterli sayıda doyurucu Türkçe kaynak olmadığı için, bu konuya biraz eğileceğim.

McKinsey Global Enstitü bir rapor [1] yayınlamış. Sadece birkaç paragrafını tercüme edip yayınlıyorum.

Big data’nın değer artıran beş kullanım yolu var:

1 – Bilgiyi daha sıklıkla şeffaf ve kullanılabilir yaparak değer katıyor.

2 – Şirketler daha fazla işlemsel veriyi üretip dijital şekilde sakladıkça, ürün envanterinden hastalık günlerine kadar herşey hakkında daha doğru ve ayrıntılı bilgi edinebiliyorlar.  Böylece çeşitliği artırıyor ve performanslarını katlayabiliyorlar.  Lider şirketler veri toplamayı ve analizini daha iyi yönetim kararları vermek için kontrollu deneyler yapmakta kullanıyor. Diğerleri veriyi, seyrek ve uzun vadeli yerine sık aralıklı ve şimdi-vadeli tahminler ile işlerini gerçek zamanlı yapmak için kullanıyor.

3 – Bir data müşteri segmentlerini giderek daha da daraltıyor. Böylece daha dikkatle kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler mümkün oluyor.

4 – Sofistike analizler karar vermeyi ciddi olarak kolaylaştırır.

5 – Yeni nesil ürün ve hizmetlerin geliştirilmesinde kullanılabilir. Hali hazırda üreticiler ürünler içine gömülen sensörlerle elde edilen veriyi, proaktif bakım (hata oluşmadan, hatta farkedilmeden önce koruyucu önlemleri almak) gibi yaratıcı satış-sonrası hizmetlerde kullanıyorlar.

Makalede birçok sektörde big data kullanımının getirdiği avantajlardan bahsediliyor.

Perakendecilerde operasyonel kârın %60 dolayında artması, ABD sağlık hizmetlerinde yılda 300 milyon dolar civarında maliyet azalması gibi vurucu rakamları bulabilirsiniz.

Kamu’dan özel sektöre, sağlık hizmetlerinden üreticilere ve perakendecilere kadar her konuda verim alınabilir. Bizde de GSM operatörleri, bankalar ve kamu otoriteleri için verim artırıcı çok fırsat var. Yeter ki hem niyet, hem irade, hem de big datayı kullanacak bilgi birikimi olsun.

Resim bilim insanı ve sanatçı Burak Arıkan’ın blogundan [2] alınmıştır.