Pazarlama teknolojisti

Teknoloji çağında Pazarlama ve IT çok yakınlaşıyor.
Pazarlama teknolojisti

Makale Özeti

Farklı kavramları bir araya getirmek için Marketing Teknolojist diye bir unvan yaratılıyor.

İlgili Bağlantılar

1 - Komuta tekliği
2 - Kişisizleştirme
3 - Müşteri odaklı organizasyon – 3
4 - MBA diplomasını ne yapmalı
5 - Pazarlama'nın ikiz kardeşi: Teknoloji
6 - IT ile yaşamak
7 - Marketing technology organizational models

Teknoloji sayesinde değişen organizasyon kavramlarından [1] , [2] ve yapısından [3] bahsetmiştim. Bu durum MBA eğitimine de yansıyor [4].

Değişim, şirketlerin iç ilişkilerini de etkiliyor. Pazarlama ile teknoloji ilişkisini [5] ve teknoloji ekiplerine nasıl yaklaşılacağını [6] da yazmıştım.

Gelişme ilerleyip de pazarlama ile teknoloji “ikiz kardeş” olmaktan öteye, “yapışık ikizler” olmaya başladı.

Sayın İbrahim Gökçen’in Sosyal CRM sunumundan aldığım soldaki resimde, “Şanslı şirketlerde teknolojiden anlayan Pazarlama Üst Yöneticileri veya pazarlamadan anlayan Teknoloji Üst Yöneticileri vardır. Akıllı şirketlerde ikisini ayırt etmek zorlaşır” yazıyor.

Her şirket bu kadar akıllı olamıyor. İki departmanın birlikte ve yakın çalışması da gerekiyor. Zamanla, iki departmanın uyum içinde çalışabilmesi için “pazarlama teknolojisti” unvanı ortaya çıktı.

Bu konunun önemli yazarlarından Scott Brinker, pazarlama teknolojistinin organizasyondaki yeri konusunda bazı örnekler vermiş [7].

Yukarıdakilerden “Practice Center”,  “Embedded”, “Joint Venture” ve “Merged” modelleri ile çalıştım.

En kötüsünün “Practice Center” olduğunu söyleyebilirim. Onlara analist deniyor, ama???  İşleri sadece Pazarlama’nın taleplerinin neden yapılamayacağını açıklamak, illa ki yapılacaksa maliyetini çıkarmak ve fiyat pazarlığı yapmak oluyor.

Eğer her iki ekip de kendi kalelerini savunmak yerine ortak çıkarları önemsiyorsa, “Merged” en etkin modeldir. Tarafların ego sistemi, eko sistemi bozmazsa…

15 Ocak 2012

Yorumlar

 • Facebook’daki yorumları buraya taşıyorum.

  Omer Yagiz
  Çok ilginç.
  En önemlisi bu kişilerin hem IT, hem de pazarlama konusunda yetkin olmaları. Bu bakımdan merged model bana da uygun geliyor.
  .

  Uğur Özmen
  Ömer hocam,
  Marketing Teknolojist’leri çoğunlukla IT kökenlilerden seçiyorlar. Öyle olunca pazarlama süreçlerini, müşterinin değişkenliğini, rekabetin üstünde olmak gerektiğini, vb. anlamakta güçlük çekiyorlar.
  Büyümekte olan kurumlarda onlarca pazarlama faaliyeti aynı anda yürüyor. İki disiplinin arasında bir kişi veya grup olunca darboğaz oluşuyor. Bu nedenle dediğiniz gibi, “Merged” olunca her işin (business kökenli) sahibi gidip ilgili teknik kadro ile çözüyor. Ego savaşı olmazsa, en iyi yöntem bu.

 • Bazıları dijital pazarlama deyince sadece sosyal mecralardaki pazarlamayı anlıyor.

  Oysa marketlerdeki küçük ekranlardan alışveriş arabalarına, akbil tarzı dijital bilet uygulamalarından müşteri verilerinin analizine, yüz tanıma uygulamalarından çip veya barkodlu ambalajlara, hava durumundan trafik yoğunluğu göstergelerine kadar her şeyin dijital olduğu bir dünyadayız. Artık TV reklamları viralleri örnek alıyor.

  Bu nedenle her pazarlamacı teknolojiden anlamak zorunda. Kodlama bilmeye gerek yok ama teknoloji bilmek gerekiyor.

  http://ugurozmen.com/bilisim/teknoloji-ve-yazilim