Pazarlama teknolojisti

Teknoloji çağında Pazarlama ve IT çok yakınlaşıyor.
Pazarlama teknolojisti

Makale Özeti

Farklı kavramları bir araya getirmek için Marketing Teknolojist diye bir unvan yaratılıyor.

İlgili Bağlantılar

1 - Komuta tekliği
2 - Kişisizleştirme
3 - Müşteri odaklı organizasyon – 3
4 - MBA diplomasını ne yapmalı
5 - Pazarlama'nın ikiz kardeşi: Teknoloji
6 - IT ile yaşamak
7 - Marketing technology organizational models

Teknoloji sayesinde değişen organizasyon kavramlarından [1] , [2] ve yapısından [3] bahsetmiştim. Bu durum MBA eğitimine de yansıyor [4].

Değişim, şirketlerin iç ilişkilerini de etkiliyor. Pazarlama ile teknoloji ilişkisini [5] ve teknoloji ekiplerine nasıl yaklaşılacağını [6] da yazmıştım.

Gelişme ilerleyip de pazarlama ile teknoloji “ikiz kardeş” olmaktan öteye, “yapışık ikizler” olmaya başladı.

Sayın İbrahim Gökçen’in Sosyal CRM sunumundan aldığım soldaki resimde, “Şanslı şirketlerde teknolojiden anlayan Pazarlama Üst Yöneticileri veya pazarlamadan anlayan Teknoloji Üst Yöneticileri vardır. Akıllı şirketlerde ikisini ayırt etmek zorlaşır” yazıyor.

Her şirket bu kadar akıllı olamıyor. İki departmanın birlikte ve yakın çalışması da gerekiyor. Zamanla, iki departmanın uyum içinde çalışabilmesi için “pazarlama teknolojisti” unvanı ortaya çıktı.

Bu konunun önemli yazarlarından Scott Brinker, pazarlama teknolojistinin organizasyondaki yeri konusunda bazı örnekler vermiş [7].

Yukarıdakilerden “Practice Center”,  “Embedded”, “Joint Venture” ve “Merged” modelleri ile çalıştım.

En kötüsünün “Practice Center” olduğunu söyleyebilirim. Onlara analist deniyor, ama???  İşleri sadece Pazarlama’nın taleplerinin neden yapılamayacağını açıklamak, illa ki yapılacaksa maliyetini çıkarmak ve fiyat pazarlığı yapmak oluyor.

Eğer her iki ekip de kendi kalelerini savunmak yerine ortak çıkarları önemsiyorsa, “Merged” en etkin modeldir. Tarafların ego sistemi, eko sistemi bozmazsa…

15 Ocak 2012

Yorumlar