CRM yazılım şirketleri – 2

CRM yazılım şirketleri de CRM ilkelerini öğrenmeli. Gecikmeden...
CRM yazılım şirketleri – 2

Makale Özeti

Teknoloji ürünü satarken, ürünün hizmet ettiği kavramların bilinmemesi daha büyük tepki doğuruyor. Sadece "satışcı" tavırları içinde olanlar kaybediyor.

İlgili Bağlantılar

1 - CRM yazılım şirketleri -1
2 - Gerçek CRM
3 - İnsan / Süreç / Teknoloji oranları

Bazı dostlarım bana CRM şirketleri soruyorlar. Onlara bildiğim şirketlerin / kişilerin iletişim bilgilerini ve bazı izlenimlerimi aktarıyorum. Görüşme yaptıktan sonra bana görüşlerini bildirmelerini rica ediyorum. Bana aktarılanları blogda yayınlıyorum.

Bu yazı, CRM yazılım şirketleri [1] yazısının devamıdır.

Dostumun mesajını aynen alıntılıyorum.

.

2ay önce, “bizim analitik CRM çözümümüz yok” diyen FİRMA, dün arayıp, “aslında bizde sizin istediğiniz üründen varmış, yarın gelip size anlatalım” demişti.

Geldiler. İzlenimlerim söyle:

1. Her zamanki gibi dinlemeyi bilmiyorlar. Bana, bizim şirket, sektör ve kimlerin bu yazılımı kullanacağı hakkında hiç bir soru sormadılar. Sitemize üye bile değillermiş. Bize gelmeden önce hiç girip bakmamışlar.  

2.Ellerindeki çözümü anlatmak istiyorlar.  Bunu bir derece anlıyorum. Ama beni dinleyip, “bu ihtiyacınızı şu tool ile, bu söylediğinizi şu tool ile karşılıyoruz” deseler ben bu sunumdan daha çok şey alırdım. Beni sunumun içine katmış olurlardı bu sayede.

3. Rakiplerinin ürünlerini zerre kadar bilmiyorlar. Onlardan önce tüm rakipleri ile görüştüğümü söylemiş olmama rağmen benim de bilmediğimi zannediyorlardı. Zaten tüm diğer şirketlere nazaran 2 ay geriden geldikleri için tüm rakipleri ile görüşmüştüm. Ve sürekli olarak “bunu bir tek biz yapıyoruz, şunu bir tek biz yapıyoruz” dedikleri konulardan bana daha önce diğer şirketler bahsetmişlerdi. Yani ya beni “bir tek biz yaparız” diye kandırıyor, ya da kendinin de sektörden haberi yok. 

4. Sunum boyunca, “Kampanya yönetim aracına geleceğiz ama önce benim veri ambarını yönetecek bir tool’a ihtiyacım var. Veriyi bir anlayayım, ondan sonra veriye göre kampanya tasarlayacağım ama birinci adım veri ambarı yönetimi” dememe rağmen inatla kampanya yönetim tool’unu sundu. 

.

Yine müşterisini anlamaya çalışmayan bir CRM yazılımı firması. Önceki yazının [1] son paragrafını burada tekrarlayacağım.

Görülüyor ki, CRM yani müşteri ilişkisi yönetimi yazılımı satan firmalar sadece yazılım satıyorlar. Gerçek CRM [2] hakkında fikirleri yok… Oysa daha önce de dediğim gibi [3],

  • Teknoloji %20;
  • Süreç %30;
  • İnsan %50

oranları, CRM yazılım şirketleri için de geçerlidir.