Delivering Happiness – Zappos

Zappos'un hikayesini anlatan Delivering Happiness Türkçe yayınlanıyor.
Delivering Happiness – Zappos

Makale Özeti

Bu kitap sadece bir internet girişiminin başarı öyküsü değil. Aynı zamanda hem müşteri tecrübesi yönetimi, hem de insan kaynakları kitabıdır. Mutlaka okumalısınız.

İlgili Bağlantılar

1 - Zappos
2 - Delivering Happines (Kitap)
3 - Webrazzi
4 - Delivering Happiness'in geniş özeti
5 - MBA diplomasını ne yapmalı
6 - Komuta tekliği
7 - Kişisizleştirme
8 - Şanslı dönem
9 - Wall Street Journal'ın yorumu

Zappos’un [1] kurucusu Tony Hsieh’in kitabı olan Delivering Happiness’in [2] türkçeye tercüme edildiğini Webrazzi’nin [3] friendfeed’deki bir girdisinden okudum.

Bu kitabı mutlaka okumalısınız. İçinde ne var derseniz, Reyhan Çepik’in 15 Temmuz 2010’da Webrazzi’de yayınlanan geniş özetine4 bir göz atın derim.

Reyhan Çepik’in satırlarının bir kısmını aşağıya alıyorum.

Tony Hsieh, Zappos’u kurduğu 1999 yılından, Amazon’a sattığı zamana kadar geçen süreyi kısaca değerlendirdi. Bilinen pazarlama kurallarının aksine kendi inandığı ve benimsediği kuralları uyguladığını söyledi. Bunun gerçekten işe yarayıp yaramadığını görebilmek için ise 4 yıl arayla iki kez kapısını çalan Amazon’a bu yüzden red cevabı verdiğini de belirtti. Bugün Zappos’un durumuna bakılırsa Tony’nin hedefine ulaştığını çok net görebiliriz.

Reyhan’ın yazdıklarına ekleyeceklerim şunlar: Bu kitap sadece bir internet girişiminin başarı öyküsü değil. Herşeyden önce, müşteri tecrübesini dikkate alarak kurgulanan süreçlerin nasıl başarıya ulaştıracağının göstergesi.

Sadece müşteri tecrübesi yönetimine (CEM – Customer experience management) dayalı süreç tasarımı örneği de diyemem. Derslerde özellikle vurguladığım “çağrı merkezi oluşturma prensiplerini” temelden sarsan bir yaklaşımın nasıl başarıya ulaştığını da gösteriyor. Öğrencilerim okuyunca bana itiraz edecekler. Neyse ki temelde yine müşteri tecrübesi yönetimi var.

Bitmedi… Yaratıcı insanları şirkette tutmak ve onların fikirleri ile şirketi ilerletmek konusunda bir İnsan Kaynakları kitabı olarak da faydalı. Yöneticilerin öğrenecekleri çok şey var kitapta. Gelecek yıllarda, yeni yönetim tarzının [5], [6], [7], [8] öncü ve örnek kitabı olarak  anılması çok muhtemel.

Meraklısına Wall Street Journal’ın yorumu [9].

Yorumlar


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/uzaktancrmegitimi.com/public_html/wp-content/themes/toolbox/comments.php on line 84