CRM dediğin nedir ki…

Proje Yöneticisi ile yarım saatlik bir görüşme yapmıştım. “Sizi Genel Müdür’ümüzle tanıştıralım” dediler. İlk görüşmenin ışığında birkaç tane şema ve ekran görüntüsü hazırladım. 

Genel Müdür konuşmaya başladı. Kalktı, eline kalemi alıp beyaz tahtanın başına geçti. Bir şekil çizdi. Hazırladığım şemalardan birini gösterdim. “Evet, bu!” dedi.

Sonra ihtiyaçlarını sıralıyordu ki, bendeki ekran taslaklarından 2 tanesini [1] gösterdim. “Aynen, bunu demek istiyordum!” dedi. Ne anlatmaya kalktıysa ya resim, ya da şeması bende hazırdı.

Benden bu şema ve ekranları da içeren kapsamlı bir proje teklifi istedi.  CRM danışmanlığı teklifini verdim. Sıfırıncı aşama [2] için… CRM bilenler en çok bu aşamayı önemser. Yola yanlış başlarsan, milyonları harcarsın ama sonuç alamazsın [3] .

Mühendis kökenli Genel Müdür  “CRM dediğin nedir ki? Altı üstü bir yazılım… Hazır bu adam da bütün şema ve ekran taslaklarını verdi, yöntemini de bildirdi. Neden ona para ödeyelim ki, biz yapıverelim” demiş.

Ben zaten yıllardır diyorum, “Anlamayanlar böyle söyler” diye. Gelin birlikte tekrarlayalım:

  • CRM = Müşteri ilişkisi yönetimi

Müşteri ile ilişkinin yönetimine “altı üstü bir yazılım” diyebilir miyiz? HAYIR.  Sayın Genel Müdür’ün kendi eşi ve çocukları ile ilişkisine de aynı şekilde bakmamasını umalım.

 Yenilenme tarihi: 20 Mayıs 2013