CRM Konferansları – Bozacı ve Şıracı ilişkisi

CRM Konferansları – Bozacı ve Şıracı ilişkisi

CRM hem mesleğim, hem de ilgi alanımdır. Bu nedenle birçok CRM konferansına, toplantısına, panele izleyici olarak katılırım. Artık bazılarını özgeçmişime eklemiyorum bile…

Bu konferanslar çoğunlukla CRM yazılımlarını üreten firmalar tarafından düzenlenir. Önce yazılım firması konuşma yapar. Sonra da müşteri kuruluşların Bilgi İşlem Müdürleri bu yazılımları kullanarak “başarı öyküsü” olduğu iddia edilen işleri nasıl yaptıklarını anlatırlar. Dinlerken “Bozacının şahidi şıracı” deyimini hatırlarım. …

Kendime (bazen de konuşmacılara) sorarım: “Madem bu kadar iyi sonuçlar elde ediliyor, niye ticari birimler, örneğin pazarlama veya satış yöneticileri – kendilerinin ne kadar yararlandıklarını – anlatmıyorlar?”

Bence bir yazılımın başarısı Bilgi İşlem biriminin söylemleri ile değil, ticari birimlerin başarı öyküsüne sahip çıkmaları ile ölçülür.

Eğer pazarlama yöneticisi kürsüye çıkıp da “CRM sistemi sayesinde çapraz satış oranını şuradan buraya çıkardık; müşterilerin ortalama verimini bu kadar artırdık; müşterinin kabul ettiği teklif sayısını şuna katladık; Bilgi İşlem’den yardım almadan bilmem kaç tane kampanyayı aynı anda yürütüyoruz…” diye sunum yaparsa, o zaman yazılımın işe yaradığına inanırım.