Paro kurtuluyor mu?

Paro kurtuluyor mu?

İlgili Bağlantılar

1 - Paro
2 - Paro nasıl kurtulur?
3 - Paro kurtuluyor mu?

Paro hakkında ilk görüşüm şöyleydi:1 2

“CRM dünyasında yanlış vizyon ile yola çıktığı için, bir yerlerde kaybolan onlarca firma vardır. Bildiğim kadarı ile doğru vizyon ile başlamasına rağmen, yanlış patikaya saptığı için hedefine bir türlü ulaşamayan çok az firma vardır. Bence, PARO da bunlardan birisidir.”

Daha sonra gördüğüm uygulamalar nedeniyle, “artık kurtulma yolunda olduğunu” yazmıştım.3 Bu hafta içinde Divan Restaurant’ların birinde yemek yedim. Ödeme anında “Paro kartınız var mı?” diye sordular. Artık Divan’daki harcamalar ile de Paropuan kazanılmaya başlanmıştı.

Broşürde “Eğer Worldcard’ın varsa, paro özelliğini kullanmaya hemen başlayabilirsin” diye yazmışlardı. İlk yazımda ben ne demiştim: Neden Yapı Kredi’nin butun kartları Paro ozelliğinde değil?  Demek ki bu yanlışı düzeltmişler.

Paro “sadakat ortaklığı” (loyalty coalition) yönetmeye başladı. Benim söylediğim de tam bu idi. Sevindim. Yanlış anlaşılmasın, (Okan Bayülgen’in sesi ile) “ben buldum, ben buldum” diye değil. Desteklediği kurumlardan biri rakip olduğu için benim projeme zarar verse de, CRM amaçlı bir kurumun başarıya yönelmesine sevindim.

Sadakat ortaklıkları artık daha önemli olacak. Yeni şirketlerin kurulmasını bekliyorum. Bankalar da üye işyerlerinden bedellerini zoraki tahsil ettikleri puanları ya daha etkin kullanacaklar, ya da Paro gibi kurumlar ile birlikte çalışmak zorunda kalacaklar.

Paro yeni bir “rol modeli” oluşturdu. Tebrikler Paro!

.

Notlar:

  • Paro’yu yakından izliyorum. Sadakat ortaklığı (loyalty coalition) işine Türkiye için yeni bir boyut katacaklar mı? Ellerindeki verileri, iş ortaklarının iş geliştirme faaliyetleri için kullanılır duruma getirecekler mi? İş ortaklarına yeni kampanyalar önerecek ve bu kampanyalar sayesinde değer üretecek duruma gelecekler mi? Paro’yu Türkiye’nin CRM Okulu yapabilecekler mi?

 İlk yayın tarihi 3 Temmuz 2008

  •  8 Temmuz 2010 – Ek not: Hemen başvurdum ve Divan’dan Paro kartımı aldım. Migros’tan ilk alışverişimde, “Migros kartınız var mı?” diye sorduklarında Divan kartımı verdim. Bakalım “ortaklık” düzgün yürüyor mu diye kontrol ettim. Daha sonra, Migros (Koç Holding’den ayrılınca) Paro’dan da ayrıldı. Şimdi Paro kartı değil Money kartı kullanıyor.

Paro’da yenilik gördükçe ekleme yapacağım.